Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 07.04.2014

Umorzenie akcji: inwestorzy chcą aby straty uwzględniać w zeznaniach podatkowych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wnosi do Ministra Finansów o zmianę przepisów przepisów podatkowych w związku ze stratami akcjonariuszy CEDC i Nova KBM.
W zamian za anulowane akcje inwestorom nie została wypłacona żadna rekompensata.W zamian za anulowane akcje inwestorom nie została wypłacona żadna rekompensata.Glow Images/East News

Stowarzyszenie chce, aby straty wynikające z umorzeń akcji, były uwzględniane z zeznaniach podatkowych.

Umorzone akcje KBM: KNF nic nie może

W ubiegłym roku na rodzimym parkiecie giełdowym miały miejsce dwa precedensowe wydarzenia, mowa w tym przypadku o anulowaniu akcji CEDC (Central European Distribution Corp) oraz akcji słoweńskiego banku Nova KBM.

Najpierw był CEDC

Przypomnijmy, że w czerwcu 2013 r. z rachunków inwestorów zniknęły akcje pierwszej ze spółek. Związane to było z prowadzonym przed amerykańskim sądem postępowaniem restrukturyzacyjnym.

W zamian za anulowane akcje inwestorom nie została wypłacona żadna rekompensata.

Potem tą samą metodę zastosowała słoweńska spółka

Szybko się okazało, że precedens ten znalazł naśladowców. Jeszcze w grudniu tego samego roku niemal identyczny los spotkał akcjonariuszy słoweńskiego banku Nova KBM.

Inwestorzy indywidualni boją się polskiej powtórki umorzenia akcji Nova KBM

Na skutek przeprowadzonej przez władze Słowenii jego nacjonalizacji, wszystkie dotychczasowe akcje zostały umorzone. Znów z portfeli inwestorów indywidualnych zniknęły akcje spółki bez żadnej rekompensaty.

Inwestorzy stracili swoje pieniądze

W wyniku obu zdarzeń, całkowicie niezależnych od inwestorów, utracili oni całość środków zainwestowanych w obie spółki. Co więcej, obowiązujące przepisy podatkowe nie pozwalają byłym akcjonariuszom obu spółek na uwzględnienie tych strat w zeznaniu podatkowym.

Strat nie można odliczyć w zeznaniu podatkowym

Zgodnie bowiem z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki poniesione na nabycie lub objęcie akcji, bądź innych papierów wartościowych stają się kosztem uzyskania przychodu tylko w przypadku ich odpłatnego zbycia.

Jeżeli więc akcje spółki nie zostały zbyte odpłatnie (warunek bezwzględnie wymagany) wydatki poniesione na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Obecnie obowiązujące przepisy podatkowe drugi raz krzywdzą tych, którzy już zostali pokrzywdzeni w wyniku anulowania należących do nich akcji spółek CEDC i KBM Nova.

Sytuacja taka jest w ocenie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych niedopuszczalna.

Stowarzyszenie chce zmiany przepisów podatkowych

- Mając to na uwadze Stowarzyszenie skierowało do Ministerstwa Finansów petycję o taką zmianę przepisów podatkowych, która umożliwiłaby byłym akcjonariuszom obu spółek uznać anulację akcji, jako stratę, którą będą mogli wykazać w zeznaniu podatkowym  – mówi Jarosław Dzierżanowski, dyrektor Działu Prawnego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Co istotne, inwestorzy na złożenie zeznania podatkowego za 2013 r. mają czas do końca kwietnia bieżącego roku. Biorąc to pod uwagę Stowarzyszenie wniosło również o wydanie przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej w rozumieniu art. 14a Ordynacji podatkowej, wyjaśniającej, iż anulowanie akcji mimo braku cechy odpłatnego zbycia, nie wyklucza możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na ich nabycie i skompensowanie straty odniesionej na anulowanych papierach wartościowych z osiągniętymi zyskami na innych papierach.

- Liczymy, że Ministerstwo możliwie szybko rozpatrzy wniosek i pozytywnie się do niego ustosunkuje. Jest to zarówno w interesie pokrzywdzonych akcjonariuszy obu spółek, ale też w interesie rynku – dodaje Jarosław Dzierżanowski.

jk