Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 12.06.2014

Związkowcy: Azoty są zagrożone, Rosjanie mają już ponad 20 proc. firmy

Rosjanie przejmują kolejne udziały w Grupie Azoty. Według komunikatu giełdowego, spółka Norica należąca do potentata chemicznego Grupy Akron dokupiła 2,78 procent akcji polskiego koncernu. Dzięki tej operacji łącznie mają już ponad 20 procent udziałów w Azotach.
Azoty TarnówAzoty Tarnówmateriały prasowe
Posłuchaj
  • Grupa Azoty jest uznawana przez MSP za strategiczną spółkę. Rzeczniczka resortu Agnieszka Jabłońska - Twaróg (IAR)
  • Szef zakładowej Solidarności w tarnowskich Azotach Tadeusz Szumlański (IAR): Azoty zagrożone
Czytaj także

Acron kilkanaście miesięcy temu próbował przejąć Azoty. Polski rząd obronił tarnowską spółkę, łącząc ją z Azotami w Puławach w silną europejską grupę.

Wykupienie przez rosyjski Acron ponad 20 procent udziałów w Grupie Azoty oznacza, że będzie mógł wprowadzić do Rady Nadzorczej swojego przedstawiciela - czyli mieć wgląd w ważne dla Azotów informacje.

Rosjanie tłumaczą, dlaczego zwiększają udziały w Azotach
- Zwiększyliśmy nasz udział w Grupie Azoty do 20 proc., ponieważ wysoko szacujemy potencjał synergii konsolidacji aktywów Grupy Azoty i widzimy perspektywy redukcji kosztów i optymalizacji zasobów. Liczymy również na partnerstwo strategiczne między Grupą Acron i Grupą Azoty, które przyczyni się do zrównoważonego i efektywnego rozwoju obu firm - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Vladimir Kantor, wiceprezes Acron Group.
Dodał, że grupa Acron, dzięki pionowo zintegrowanemu modelowi biznesowemu, może zaoferować Grupie Azoty szereg możliwości współpracy korzystnej dla obu stron.

Acron ma dobra bazę surowcową i dystrybucję

- Acron rozwinął z sukcesem własną bazę surowcową ze złóż potażu i fosforanu i może zapewnić zakładom Grupy Azoty stabilne dostawy fosforanów wysokiej jakości. Dostęp do międzynarodowej dystrybucji Acronu i infrastruktury logistycznej pozwoli Grupie Azoty wejść na nowe rynki sprzedażowe i zwiększyć przewagi konkurencyjne - powiedział Kantor.
Rosjanie będą mieli swojego człowieka w Radzie Nadzorczej Azotów
Aleksander Popow, szef rady dyrektorów rosyjskiego Acronu, informował wcześniej w mediach, że celem spółki jest zwiększenie udziału do nieco ponad 20 proc., co pozwoliłoby rosyjskiej firmie mieć przedstawiciela w radzie nadzorczej i uzyskać dostęp do dokumentów spółki.

Związkowcy: Azoty zagrożone

Skarb Państwa ma 33 procent akcji Azotów, a dopóki resort skarbu będzie miał co najmniej 20 procent, nikt go nie przebije. Szef zakładowej Solidarności w tarnowskich Azotach Tadeusz Szumlański podkreśla jednak, że to nie wystarcza, bo statut spółki można zmienić. Przede wszystkim chodzi o to, by Skarb Państwa miał pakiet większościowy, powyżej 50 procent, chcielibyśmy, by było to zabezpieczenie ustawowe - zaznacza Tadeusz Szumlański.

Wiceprezes Azotów uspokaja

Mimo tego wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński, jeszcze zanim dowiedział się o przejęciu 20 procent akcji, zapytany o aspiracje Acronu uspokajał. Jego zdaniem, żaden inwestor nie działa na szkodę spółki, której jest współwłaścicielem.

Rosjanie będą znali plany Azotów

Zagrożeniem może być jednak także fakt, że jeśli Acron wprowadzi swojego przedstawiciela do rady nadzorczej Grupy Azoty, to będzie mógł poznać jej plany inwestycyjne i handlowe.

Skarb Państwa traktuje Azoty jako spółkę strategiczną

Nadal największym akcjonariuszem Grupy Azoty jest Skarb Państwa, który kontroluje 33 procent akcji firmy. Rzeczniczka resortu Agnieszka Jabłońska - Twaróg oświadczyła na Twitterze, że Grupa jest uznawana przez MSP za strategiczną spółkę. Ministerstwo Skarbu Państwa nie zamierza sprzedawać akcji Grupy. Agnieszka Jabłońska - Twaróg dodała, że utrzymanie statusu grupy jako strategicznej dla polskiej gospodarki gwarantują m.in. odpowiednie zapisy w statucie oraz stabilny, długoterminowy akcjonariat, zainteresowany rozwojem firmy.

KE zdecyduje

Niedawno ministerstwo uspokajało posłów, że zapisy w statucie spółki, blokują możliwość wykonywania praw z akcji po przekroczeniu 20 proc. udziału w kapitale dla wszystkich akcjonariuszy poza Skarbem Państwa, ale ciągle nie jest jasne czy tego rodzaju ograniczenia są zgodne z prawem unijnym.

Wrogie przejęcie
Rosjanie od dawna są zainteresowani zakupem Azotów. Już dwa lata temu chcieli dokonać wrogiego przejęcia koncernu. Operacja została zablokowana przez MSP oraz fundusze inwestycyjne, które nie zdecydowały się sprzedać swoich udziałów w Azotach rosyjskiej firmie.
IAR, abo, jk