Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 08.10.2014

IPO: łączna wartość w Europie w III kwartale 2014 r. wyniosła 6,6 mld euro. GPW na 7. miejscu

Łączna wartość ofert pierwotnych w Europie wyniosła w trzecim kwartale 6,6 mld euro wobec 3 mld euro rok wcześniej - wynika z raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Warszawska giełda zajęła w zestawieniu siódme miejsce z IPO o wartości 161 mln euro.
IPO: łączna wartość w Europie w III kwartale 2014 r. wyniosła 6,6 mld euro. GPW na 7. miejscuGlow Images/East News

Łączna wartość wszystkich ofert w Europie od początku 2014 roku wyniosła 40,3 mld euro wobec 11,7 mld euro w analogicznym okresie 2013 roku. W tym okresie liczba debiutów wzrosła do 209 względem 173 rok wcześniej.
- Pomimo ciągle niepewnej sytuacji geopolitycznej, w szczególności na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, europejski rynek pierwszych ofert publicznych poradził sobie zdecydowanie lepiej niż w trzecim kwartale 2013 roku. Optymizmem napawa również początek bieżącego kwartału - jeżeli aktywność wśród spółek planujących debiut na giełdzie utrzyma się, to w ostatnim kwartale należy oczekiwać przekroczenia łącznej wartości IPO odnotowanej w analogicznym okresie 2013 roku, tj. 15 mld euro - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.
Na GPW od początku roku łączna wartość IPO wyniosła 268 mln euro
Warszawska GPW znalazła się w zestawieniu na siódmym miejscu. W trzecim kwartale w Warszawie przeprowadzono oferty o wartości 161 mln euro (trzy oferty na rynku głównym i siedem na rynku NewConnect), a od początku roku łączna wartość IPO wyniosła 268 mln euro.
- Po wielu latach w czołówce rankingu najaktywniejszych giełd europejskich, warszawska GPW spadła na dalszą pozycję i nic nie zapowiada jej rychłego powrotu do grona liderów. Co symboliczne, zarówno w minionym kwartale, jak i w całym okresie pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku, w statystykach łącznej wartości ofert pierwotnych na naszym kontynencie uplasowała się za giełdą rumuńską. Stanowi to pierwszy przypadek w historii naszego raportu, gdy Warszawa nie dzierży palmy pierwszeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W sukcesie giełdy w Bukareszcie jest silny polski akcent, gdyż od ponad roku jej prezesem jest były szef giełdy warszawskiej Ludwik Sobolewski. Wprawdzie ten statystyczny sukces jest wyłącznie wynikiem jednej dużej oferty prywatyzacyjnej przeprowadzonej przez rząd rumuński (Electrica o wartości 444 mln euro - przyp. red.), niemniej stanowi kolejny sygnał dla naszego rynku, iż bez podjęcia zdecydowanych działań marzenie o Warszawie jako centrum finansowym regionu może pozostać mrzonką - ocenił Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

PAP, awi