Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 19.11.2014

Państwo Islamskie wprowadza własną walutę

Radykałowie z Państwa Islamskiego chcą wprowadzić na podbitych terenach własną walutę. Ponoć rozpoczęto wybijanie właśnie złotych, srebrnych i miedzianych monet.
PieniądzePieniądzeGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O walucie, która będzie się nazywać islamskim dinarem z Katarzyną Czupą ekspertką z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych rozmawia w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Błażej Prośniewski z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia
Czytaj także

Państwo Islamskie wprowadza swoją walutę opartą na kruszcach. Czy to wynika z przywiązania do złota i srebra w tamtym regionie, czy jest to zabieg taktyczny, Islamiści wiedzą, że innej waluty świat by nie zaakceptował? - Jest to raczej ta druga opcja. Państwo Islamskie nie jest uznane przez żadne państwo na świecie. Nie funkcjonuje w normalnym systemie bankowym. To oznacza, że będzie problem z wymienialnością waluty i z ustaleniem jej wartości. Oparcie waluty o kruszcie pomaga ustalić wartość – uważa Katarzyna Czupa ekspertka z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych, z którą rozmawia Błażej Prośniewski.

Region nie zaakceptuje nowej waluty

Państwa regionu raczej nie będą zadowolone. - Nie widzimy, żeby Państwo Islamskie miało jakiegokolwiek sprzymierzeńca w regionie. Podejrzewam też, że kwestia waluty będzie bardzo kontrowersyjna i nie zostanie uznana przez żadne państwo. Trudno sobie wyobrazić, żeby Państwo Islamskie mogło prowadzić jakie transakcje w krajami regionu – uważa rozmówczyni. Wymiana pieniędzy na obszarze kontrolowanym przez Islamistów ma rozpocząć się w ciągu kilku tygodni.

Waluta musi mieć poparcie w gospodarce

- Nawet trudno jest porównać tą nową walutę do tzw. bitcoinów, bo są one powszechnie uznane i mimo tego, że nie są walutą żadnego z państw jednak są powszechnie akceptowane i są jasne zasady jej wyceny – wyjaśnia specjalistka. - Złoto i srebro mają realną wartość. Jednak to nie wystarczy by wycenić walutę. Bo czynnikami, które należy barć pod uwagę jest spekulacja, oczekiwania na przyszłość. Musi mieć ona przede wszystkim poparcie w realnej gospodarce – wylicza.

Na Bliskim Wschodzi mamy normalnie funkcjonujący system konwencjonalny, oparty o stopy procentowe. Ale jest też system niekonwencjonalny,  jest on oparty o prawo Szariatu. Te finanse oparte są na zakazie funkcjonowania stopy procentowej. Nie ma czegoś takiego jak kredyt.

Bankowość islamska przeżywa mocny rozwój na całym świecie.

Błażej Prośniewski, abo