Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 25.11.2014

GPW chce przyciągnąć spółki z Kazachstanu

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest zainteresowana spółkami z Kazachstanu. Są jednak przeszkody.
GPW chce przyciągnąć spółki z KazachstanuGlowimages.com
Posłuchaj
  • Wicepremier Janusz Piechociński o szansie na przyciągnięcie na GPW spółek z Kazachstanu (IAR)
  • Dyrektor ds. relacji z klientami GPW Paweł Czupryna o szansie na przyciągnięcie spółek z Kazachstanu (IAR)
Czytaj także

Okazuje się, że po to, by mogły inwestować w Warszawie muszą się znaleźć na rekomendowanej przez Narodowy Bank tego kraju liście parkietów, na których mogą być notowane.
Wicepremier Janusz Piechociński, który w ubiegłym tygodniu odwiedził Astanę, podkreśla, że robimy wszystko, by tak się stało. Jego rozmówcy nie ukrywali jednak, że są inne giełdy regionalne, które u nich działają. Duże jest na przykład zaangażowanie kapitału arabskiego i tureckiego.

Zaznacza przy tym, że rośnie wymiana handlowa między Polską a Kazachstanem, a to może sprzyjać zacieśnianiu współpracy na rynkach finansowych.

"Perspektywiczny rynek"
Dobrej myśli są przedstawiciele warszawskiego parkietu - wynika z wypowiedzi dyrektora ds. relacji z klientami GPW Pawła Czupryny. GPW otrzymała zapewnienie, że partnerzy z Kazachstanu przyjrzą się tej sytuacji. Dodał, że to bardzo ciekawy kraj i perspektywiczny rynek. Wyjaśnia, że spółki prywatne, by dalej się rozwijać, będą musiały szukać finansowania. Mogą to robić na miejscu, ale te które na przykład inwestują w Europie Środkowo-Wschodniej, mogą rozważyć naszą GPW jako miejsce do pozyskania dodatkowego kapitału.
Obecnie na warszawskim parkiecie notowanych jest 60 zagranicznych firm.

Polskie inwestycje w Kazachstanie

Kazachstan jest czwartym partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Biorąc pod uwagę całościową wymianę handlową naszego kraju z zagranicą, Kazachstan w 2013 r. był 39. partnerem handlowym Polski pod względem wielkości polskiego eksportu i 40. partnerem pod względem wielkości polskiego importu, na 250 krajów i terytoriów zależnych, z którymi prowadzimy wymianę handlową. Biorąc pod uwagi wyniki handlu za 9 miesięcy 2014 r. Kazachstan był odpowiednio 43. i 26. partnerem handlowym Polski.
W 2013 r. 1454 polskie firmy eksportowały towary do Kazachstanu (na 43,2 tys. firm zajmujących się w Polsce eksportem), a 116 - importowało (na 46,7 tys. firm zajmujących się w Polsce importem). W okresie styczeń-wrzesień 2014 r. dane te wynosiły odpowiednio: eksport - 1235 firm (na 35,8 tys. firm-eksporterów), import - 96 firm (na 43,7 tys. firm-importerów).

Nowa strategia GPW: co zamiast OFE i Wiednia? >>>
Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego polskie inwestycje bezpośrednie w Kazachstanie na koniec 2013 r. wyniosły 120,7 mln USD. W Kazachstanie zarejestrowanych jest ok. 160 podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału polskiego.
Najważniejszym obszarem działalności polskich firm w Kazachstanie jest branża naftowo-gazowa, w tym poszukiwanie i zagospodarowanie złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego, a także sektor farmaceutyczny. Polskie firmy obecne są także w sektorze elektroenergetycznym, infrastruktury szynowej, budownictwie i sektorze materiałów budowlanych, przemyśle maszynowym i urządzeń transportowych, produkcji rur z tworzyw sztucznych, a także w przemyśle wyrobów chemii użytkowej.
Z kolei bezpośrednie inwestycje kazachskie w Polsce wyniosły, według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec 2013 r. 26,5 mln USD. Jednym z sektorów kazachskich inwestycji w Polsce są linie technologiczne dla przemysłu spożywczego.

IAR/PAP, awi