Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 01.12.2014

Rubel dramatycznie traci. Przez taniejącą ropę

Poniedziałek okazał się kolejnym bardzo złym dniem dla rubla. Od rana gwałtownie tracił on na wartości, po kolejnej serii obniżek ceny ropy naftowej. Po południu w Moskwie jedno euro kosztowało już ponad 66 rubli, a jednego dolara trzeba było zapłacić ponad 52 ruble.
W Moskwie za euro trzeba już zapłacić ponad 66 rubli a za dolara ponad 52 ruble.W Moskwie za euro trzeba już zapłacić ponad 66 rubli a za dolara ponad 52 ruble.EPA/SERGEI ILNITSKY Dostawca: PAP/EPA.
Posłuchaj
  • Gospodarcza sytuacja Rosji jest trudna, ale nie krytyczna. Takie oświadczenie przekazała wiceprezes Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej Ksenia Judajewa - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
  • Rosyjski rubel rozpoczął nowy tydzień silnym osłabieniem. Eksperci podkreślają, że rosyjska waluta jeszcze nigdy nie była tak słaba - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)

Gwałtowny spadek wartości rodzimej waluty zmusił bank centralny Rosji do wydania oświadczenia, w którym uspokaja: gospodarcza sytuacja Rosji jest trudna, ale nie krytyczna.

Takie oświadczenie przekazała wiceprezes Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej Ksenia Judajewa. Jednocześnie wskazała, że konieczne są niestandardowe decyzje, które pomogą rosyjskiej gospodarce przejść na nowy model.

Rosyjska gospodarkę pogrążą taniejąca ropa, sankcje

Według Judajewej, na pogarszanie się stanu gospodarki wpływają: zachodnie sankcje, taniejąca ropa i ochłodzenie kontaktów międzynarodowych.

W jej ocenie, Rosja musi zdywersyfikować eksport i zastąpić części importowane, materiałami rodzimej produkcji.

Wiceszefowa Banku Centralnego przypomniała, że w ostatnich badaniach sondażowych, rosyjscy przedsiębiorcy stwierdzili, że „z optymizmem patrzą w przyszłość”.

Rubel zaczął tracić w marcu, po aneksji Półwyspu Krymskiego

Spadek wartości rubla rozpoczął się w marcu, po aneksji przez Rosję Półwyspu Krymskiego. Jednak wtedy obniżenie wartości było minimalne. zaczęło się pogłębiać, gdy bank centralny Rosji ogłosił, że przyspiesza uwolnienie rubla i przestaje jego obrony w koszyku z euro i dolara. Decyzja zapadła po tym, gdy wielomiliardowe interwencje nie przynosiły rezultatu.

30 mld dol. na obronę rubla nie pomogło. Kurs nadal spada

Źr. News Channel"24"/x-news

Od sierpnia zaczęły bić w Rosję sankcje UE i spadki cen ropy

Po tym, gdy w sierpniu Rosja nałożyła embargo na żywność z krajów Unii Europejskiej, a na światowych giełdach zaczęły spadać ceny ropy, rubel gwałtownie zaczął tracić na wartości.

Teraz rubla i Rosję pogrążają spadki cen ropy naftowej

W listopadzie kurs rubla do euro i dolara notował historyczne minimum. Dziś nadal traci i obecna przecena bezpośrednio związana jest ze spadkiem cen ropy.

Ropa naftowa mocno tanieje po decyzji OPEC

Jak pisał w swoim komentarzu Marcin Kiepas z Admiral Markets, dzisiaj kontynuowana jest jej silna wyprzedaż związana z zeszłotygodniową decyzją państw OPEC o braku ograniczenia wydobycia. Cena baryłki ropy WTI potaniała dziś do 64,15 USD, natomiast ropy gatunku Brent do 67,92 USD. W obu przypadkach to najniższe poziomy od 4 lat.

OPEC nie zmniejszy wydobycia ropy. "Paliwo może być tańsze nawet o dwadzieścia kilka groszy"

Źr. Agencja TVN24/x-news

Cena ropy może spaść nawet do 30 dolarów za baryłkę

A perspektywy są jeszcze gorsze. - Są hipotezy, że ropa osiągnie poziom niższy niż 60 dolarów za baryłkę. Czytałem analizy, które mówią o 30 paru dolarach. Oczywiście w troszkę dalszej perspektywie – mówił w radiowej Jedynce dyrektor Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Krzysztof Romaniuk.

Rosyjski budżet bilansuje się przy co najmniej 100 dol. za baryłkę ropy

Tymczasem rosyjski budżet w ostatnich latach przywiązany był do ceny tego surowca energetycznego na poziomie 98 - 108 dolarów za baryłkę.

Przypomnijmy: 12 krajów zrzeszonych w OPEC podjęło w ostatni czwartek decyzję o utrzymaniu produkcji surowca na dotychczasowym poziomie, czyli 30 mln baryłek dziennie.

Na inną decyzję liczyła między innymi nie zrzeszona w organizacji Rosja. Od tego czasu ceny ropy codziennie spadają – dzisiaj doszły w przypadku ropy brent do 67 dol. a WTI do 64 dol. za baryłkę.

IAR, jk