Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 22.08.2015

Ostre spadki na Wall Street. Złe prognozy dla światowej gospodarki

Gwałtowne spadki na amerykańskiej giełdzie. Wskaźnik Dow Jones obniżył się o ponad 500 punktów. Wyprzedaż na Wall Street poprzedziły obniżki kursów akcji na giełdach światowych.
Posłuchaj
  • Gwałtowne spadki na amerykańskiej giełdzie - relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Czytaj także

Przez ostatnich 6 lat ceny akcji na Wall Street pięły się w górę, nawet wtedy gdy światowa gospodarka przeżywała kłopoty. W ostatnich dwóch tygodniach giełda straciła jednak impet.

Powodem są problemy gospodarcze Chin oraz kiepskie prognozy dla kilku dużych krajów rozwijających się. Wczoraj inwestorzy na Wall Street gwałtownie pozbywali się akcji. Dow Jones spadł o ponad 531 punktów, czyli o ponad 3 procent. Wskaźnik spółek technologicznych Nasdaq stracił prawie 10 procent w stosunku do niedawnego maksimum.

Czytaj dalej
ropa naftowa 1200.jpg
Ceny ropy naftowej najniższe od kryzysu w 2009 r.

Spadek cen ropy naftowej

Wyprzedaży akcji na giełdzie towarzyszył spadek cen ropy naftowej. Na giełdzie w Nowym Jorku cena baryłki tego surowca spadła nawet w pewnym momencie poniżej niewyobrażalnego jeszcze niedawno poziomu 40 dolarów.

Przyszły tydzień na giełdzie może przynieść odpowiedź na pytanie, czy wyprzedaż na Wall Street jest częścią sezonowej korekty czy skutkiem głębszego pesymizmu inwestorów - co może ciążyć na światowych giełdach przez wiele miesięcy.

Obawy o kondycję światowej gospodarki

Obawy o kondycję światowej gospodarki podsycił wstępny odczyt indeksu PMI z chińskiego przemysłu za sierpień. Wskaźnik obrazujący kondycję przemysłu Państwa Środka wyniósł 47,1 pkt. wobec 47,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się 48,2 pkt. Wskazanie PMI z sierpnia jest najniższe od marca 2009 roku, czyli od czasu światowego kryzysu finansowego.

W reakcji na te dane indeks giełdy w Szanghaju spadł o 4,2 proc. na zamknięciu sesji. W ciągu ostatniego tygodnia spadek indeksu SCI wyniósł ponad 11 proc. Wcześniej obawy o chińską gospodarki wzrosły po tym, jak w ubiegłym tygodniu Chiny zdecydowały się na dewaluację waluty.

Rosnące ryzyko spowolnienia w światowej gospodarce oraz niepewność co do terminu podwyżek stóp procentowych w USA doprowadziła do przeceny na Wall Street w tym tygodniu.

Bardziej „gołębie” od oczekiwań okazały się minutes z lipcowego posiedzenia Fed, opublikowane w tym tygodniu. W ich wyniku w ocenie rynku spadło prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA na kolejnym, wrześniowym posiedzeniu. Inwestorzy gołębie minutes przyjęli jednak również jako sygnał pogłębiających się problemów gospodarczych na świecie.

Ponownie w centrum uwagi znajduje się Grecja

Ponownie w centrum uwagi znajduje się Grecja po dymisji premiera tego kraju Aleksisa Ciprasa. Komisja Europejska oświadczyła, że nie obawia się o realizację programu pomocowego dla Grecji. W ocenie KE, że reformy, które już zostały przyjęte przez parlament w Atenach mogą być wdrażane.

Cipras ustąpił ze swojego stanowiska w związku z rebelią w swojej partii - Syrizie. Ustępujący premier wezwał prezydenta do jak najszybszego rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Z danych makro z USA piątek przyniósł publikację indeksu PMI w sektorze przemysłowym. Ze wstępnego wyliczenia wynika, że wyniósł w sierpniu 52,9 pkt. Analitycy oczekiwali w sierpniu wskaźnika na poziomie 53,8 pkt. W lipcu wskaźnik wyniósł 53,8 pkt.

O pęknięciu chińskiej bańki ekonomiści mówili już na początku lipca:

Źródło: CNN Newsource/x-news

IAR/PAP, awi