Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 28.01.2016

MSP: w ciągu kilku miesięcy nie będzie prywatyzacji spółek przez giełdę

W najbliższej, kilkumiesięcznej przyszłości nie przewidujemy żadnej prywatyzacji przez giełdę - poinformował wiceminister skarbu Marek Zagórski. Zadeklarował też, że resort opracuje procedurę dot. zbywania akcji spółek Skarbu Państwa przez giełdę.

W czwartek odbyło się posiedzenie Komisji ds. kontroli państwowej, na której prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski przedstawił upubliczniony na początku grudnia ub.r. raport, w którym Izba stwierdziła nieprawidłowości przy prywatyzacji czterech spółek Skarbu Państwa: Ciechu, Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, spółki Meble Emilia i Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław.

NIK wskazała m.in., że akcje tych spółek zostały sprzedane po cenach, które nie oddawały ich faktycznej wartości.

"Nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu"

Wiceminister skarbu ocenił w czwartek, że wiele nieprawidłowości w procesie prywatyzacyjnym wynikało z tego, że "celem prywatyzacji była prywatyzacja sama w sobie, nie analizowano sensowności pod kątem interesu Skarbu Państwa". - Ciech jest takim dobitnym przykładem, gdybyśmy mieli możliwość cofnięcia tej prywatyzacji na pewno byśmy to zrobili - podkreślił.

W raporcie NIK czytamy, że podczas prywatyzacji spółki Ciech, w odpowiedzi na wezwanie KI Chemistry, MSP "dopuściło się niegospodarności i braku należytej dbałości o interes Skarbu Państwa". - Cena zaproponowana w wezwaniu (29,50 zł od akcji) była znacznie niższa od bieżących i rosnących notowań spółki Ciech SA, która po restrukturyzacji z udziałem Skarbu Państwa właśnie zaczynała odnotowywać dodatnie wyniki. Ponadto cena zaproponowana w wezwaniu nie zawierała premii, jakiej należałoby oczekiwać od podmiotu planującego przejąć pełną kontrolę nad prywatyzowaną spółką - napisano.

Zagórski zwrócił także uwagę na prywatyzację spółki Meble Emilia. Przypomniał, że w czasie, kiedy sprzedawana była firma tworzony był Polski Holding Nieruchomości, do którego zgodnie z interesem Skarbu Państwa powinno się przenieść nieruchomości należące do Emilii. Spowodowałoby to - jak zaznaczał - zwiększenie wartości spółki.

Wiceminister wskazał, że nie było i na razie nie ma procedury sprzedaży firm przez giełdę. Jednocześnie zadeklarował, że obecne kierownictwo opracuje taką procedurę. Dodał też, że w najbliższej przyszłości resort nie przewiduje żadnej prywatyzacji przez giełdę.

"Może nie udać się też wykonać planu prywatyzacyjnego na 2016 r r."

Zagórski przypomniał, że może nie udać się też wykonać planu prywatyzacyjnego na 2016 rok przewidującego pozyskanie 211 mln zł ze sprzedaży państwowych spółek. - Analiza, którą dokonałem osobiście wskazuje, że ten plan jest nierealny, dlatego, że do planu prywatyzacji włączono spółki, które prywatyzowane być nie mogą, bądź nie powinny być prywatyzowane - powiedział.

Przedstawiciel MSP dodał, że w całym procesie prywatyzacji dochodziło do nieprawidłowości. Zwrócił uwagę, że problemem było m.in. zawieranie umów z doradcami prywatyzacyjnymi.

PAP, awi