Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 18.02.2016

Wzrosty na giełdzie w Warszawie. Powód? Plan Morawieckiego

Kolejny dzień wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych. Od tak zwanego dołka w styczniu indeks WIG 20 wzrósł kilkanaście procent.
Posłuchaj
  • Drugi dzień wzrostów na warszawskiej giełdzie. Zyskują też zagraniczne parkiety. Umacnia się także polska waluta
  • Według prasowych doniesień z Teheranu, Iran nie chce ograniczać wydobycia ropy naftowej. Wcześniej o ustaleniu limitów eksportu informowały cztery kraje eksportujące ten surowiec
  • Główny ekonomista biura maklerskiego TMS, Konrad Białas podkreśla, że za wzrosty odpowiada między innymi zapowiedź zwiększenia przez rząd inwestycji w ramach planu wicepremiera Morawieckiego. Ale jego zdaniem to nie jedyna przyczyna

Główny ekonomista biura maklerskiego TMS, Konrad Białas podkreśla, że za wzrosty odpowiada między innymi zapowiedź zwiększenia przez rząd inwestycji w ramach planu wicepremiera Morawieckiego. Ale jego zdaniem inwestorzy zaczynają lepiej oceniać tak zwane rynki wschodzące, do których zaliczają też Polskę. Jego zdaniem dalsze wzrosty na warszawskim parkiecie są możliwe.

Około godziny 13 indeks największych spółek, WIG 20 rósł o ponad 1 procent, aby zamlnąć sesję na poziomie 1853,76 pkt, czyli o 031 proc. większym niż na wczorajszym zamknięciu.

W Europie przewaga zwyżek

W Europie na giełdach przewaga zwyżek wskaźników. Spółki z regionu podają wyniki kwartalne - wskazują maklerzy.

Akcje Air France-KLM Group zwyżkują o 5,8 proc. Przewoźnik zanotował pierwszy zysk operacyjny od 2010 r.

Randstad Holding NV rośnie o 3,9 proc. Holenderska firma rekrutacyjna podała wyższą dywidendę od szacunków.

Accor SA rośnie o 2,4 proc. po zanotowaniu lepszych wyników od prognoz rynkowych.

Spadają walory Anglo American i Rio Tinto Group - po ponad 2 proc.

Czytaj dalej
Marcin Kiepas free 663.jpg
Marcin Kiepas, Admiral Markets: na świecie rośnie apetyt na ryzyko

Fed: wyższe negatywne ryzyko dla gospodarki

Inwestorzy oceniają opublikowane w środę wieczorem zapiski Fed.

- Członkowie FOMC ocenili, że konsekwencje spadku cen surowców oraz wpływ słabości rynków finansowych na aktywność w gospodarce nie są na razie jasne, jednocześnie jednak zgodzili się, że niepewność wzrosła – napisano w raporcie ze styczniowego posiedzenia Fed.

W ocenie wielu członków FOMC, te czynniki przekładają się na wyższe negatywne ryzyko dla gospodarki, a część z nich wskazało na ryzyko związane ze spowolnieniem wzrostu na rynkach wschodzących.

Cykl podwyżek stóp procentowych

Fed podniósł stopy procentowe, po raz pierwszy od blisko dekady, w grudniu 2015.

Amerykański bank centralny zamierzał kontynuować cykl podwyżek w tym roku. Ostatnia prognoza Fed, opublikowana w grudniu, zakładała cztery podwyżki stóp procentowych w USA w 2016 roku.

Chiny zwalniają

Wyższa niepewność co do kondycji światowej gospodarki, w tym sygnały spowolnienia w Chinach, jak również wyraźne spadki na rynkach finansowych na początku roku sprawiły, że w ocenie rynku spadło prawdopodobieństwo realizacji dotychczasowych prognoz Fed.

"Chcemy odbudować starożytny Jedwabny Szlak". Pierwszy towarowy pociąg z Chin przyjechał

RUPTLY/x-news

Ropa drożeje

Pozytywnie w czwartek na rynki wpływają informacje o drożejącej ropie naftowej.

Ceny surowca na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i zbliżają się do 32 dolarów za baryłkę. Iran przyłącza się do producentów ropy, którzy chcą zamrożenia produkcji surowca - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 31,75 USD, po zwyżce o 1,06 USD, czyli 3,5 proc.

Brent na ICE Futures drożeje o 1,6 proc. do 35,06 USD/b.

PAP/IAR abo