Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 19.02.2016

Na giełdach w Europie wahania: wyniki spółek i obawy o globalny wzrost

W Europie na giełdach wahania indeksów. Publikowane przez spółki wyniki kwartalne i obawy o globalny wzrost gospodarczy - to dominuje na rynkach - wskazują maklerzy.

Allianz Se spada o 3,5 proc. Ubezpieczyciel podał, że jego zysk netto w IV kw. 2015 r. wyniósł 1,42 mld euro, podczas gdy analitycy spodziewali się 1,56 mld euro.

Ingenico Group SA traci 13 proc. po obniżeniu rekomendacji dla walorów tej firmy przez analityków JPMorgan Chase & Co.

Standard Life rośnie o 3,3 proc. po zanotowaniu wyższego zysku rocznego od prognoz rynkowych.

Ceny ropy naftowej na rynkach paliw znów powróciły do spadków, a to negatywnie wpływa na sentyment na giełdach akcji. Surowiec w USA i na ICE w Londynie tanieje po ok. 1 proc.

- Ostatnio to sentyment na rynkach paliw jest kluczowym motorem dla nastrojów na światowych giełdach akcji - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

- Inwestorów niepokoją możliwe problemy na rynkach kredytowych i to w sytuacji niskich cen ropy naftowej, ale lista spraw, których obawiają się gracze rynkowi, jest znacznie dłuższa - dodaje.

Podczas wcześniejszych sesji w tym tygodniu ropa drożała po tym jak Iran poparł propozycję Arabii Saudyjskiej i Rosji, aby zamrozić produkcję ropy na poziomie ze stycznia, który był blisko rekordowych poziomów.

Tymczasem ostrzeżenia dla globalnej gospodarki płyną z OECD

Wzrost gospodarczy na świecie zwolni do 3 proc. w tym roku i 3,3 proc. w przyszłym - prognozuje w lutowym raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jeszcze w listopadzie 2015 OECD prognozowała wzrost globalnego PKB o 3,3 proc. w 2016 r. i 3,6 proc. w 2017 r.

Zdaniem ekonomistów OECD globalny wzrost gospodarczy w 2016 r. nie będzie wyższy niż w 2015 r. i jednocześnie będzie to najsłabsze tempo wzrostu od pięciu lat.

Dodają, że prognozy zostały zrewidowane w dół z uwagi na rozczarowujące dane za czwarty kwartał 2015 r. oraz słabość i zmienność globalnych rynków finansowych w ostatnim czasie.

W piątek inwestorzy w Europie przed południem poznają wskaźniki makro z Wielkiej Brytanii. Będą to dane o sprzedaży detalicznej w styczniu.

Złoto w piątek tanieje o 0,6 proc. do 1.223,60 USD za uncję. Miedź na LME drożeje o 0,7 proc.

PAP, abo