Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 01.02.2017

Na giełdach bardzo dobre nastroje i wzrosty indeksów

Na Zachodzie na giełdach bardzo dobre nastroje i wzrosty indeksów. Wydarzeniem środy będzie finał posiedzenia Fed i decyzja banku w sprawie jego polityki monetarnej. Wcześniej nastąpi publikacja wskaźników PMI z wielu krajów, a w brytyjskim parlamencie ciąg dalszy debaty o Brexicie.

w środę po posiedzeniu amerykańska Rezerwa Federalna ogłosi pierwszą w 2017 r. decyzję ws. stóp procentowych - o godz. 20.00.

Po grudniowej podwyżce kosztu pieniądza w USA inwestorzy nie spodziewają się, by Fed zdecydował się już teraz zmienić poziom stopy funduszy federalnych, jednak będą zwracać uwagę na ton komunikatu po posiedzeniu, który może zmienić oczekiwania rynku względem ścieżki podwyżek stóp w USA.

Obecnie rynek wycenia dwa ruchy w górę w 2017 r., podczas gdy centralna projekcja Fed oraz wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej od ostatniego posiedzenia wskazują na 3 podwyżki.

Tymczasem umacnia się dolar USA - wobec niemal wszystkich najważniejszych walut, po spadku we wtorek wywołanym komentarzami prezydenta Donalda Trumpa i przedstawicieli jego administracji.

Trump: Chiny i Japonia manipulują rynkiem walutowym

Trump stwierdził, że Chiny i Japonia manipulują rynkiem walutowym, a jego doradca ds. gospodarczych - Peter Navarro, ocenił z kolei we wtorek, że euro jest mocno niedowartościowane, a Niemcy wykorzystują tę sytuację w handlu międzynarodowym.

W środę ropa naftowa w USA jest wyceniana poniżej 53 dolarów za baryłkę, a złoto tanieje po najmocniejszym rajdzie od czerwca 2016 r.

Miedź na LME w Londynie, po porannym niewielkim spadku, teraz zyskuje, a tona metalu jest już wyceniana powyżej 6.000 USD.

Gracze giełdowi w Europie poznają wskaźniki PMI 

Przed południem gracze giełdowi w Europie poznają wskaźniki PMI dla sektora przetwórczego m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro i Wielkiej Brytanii w styczniu.

Chińczycy podali już rano oficjalne wyliczenia PMI dla przemysłu i usług w styczniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w styczniu 51,3 pkt. wobec 51,4 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 51,2 pkt.

PMI w sektorze usług Chin, wyniósł zaś w styczniu 54,6 pkt. wobec 54,5 pkt. w poprzednim miesiącu. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

W środę tymczasem w brytyjskiej Izbie Gmin dalszy ciąg debaty w ramach drugiego czytania projektu ustawy, na mocy której parlament ma wydać zgodę na rozpoczęcie procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wieczorem głosowanie.

PAP, awi