Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 04.06.2017

Polscy inwestorzy indywidualni coraz starsi

Polscy inwestorzy indywidualny z roku na rok są coraz starsi i przykładają większą wagę do oszczędzania na emeryturę poprzez lokowanie swoich pieniędzy na giełdzie - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.
Posłuchaj
  • Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (IAR)
Czytaj także

W 2014 roku "oszczędzanie na emeryturę" jako cel inwestowania na giełdzie wskazało mniej niż 2 procent respondentów, a w 2016 prawie 24 procent. W ubiegłym roku największą grupę inwestorów stanowiły osoby mające 36 - 45 lat. Przykładowo w roku 2009 na GPW dominowali inwestorzy od 26 do 35 lat.

Jednak polski inwestor nadal jest młodszy od swojego niemieckiego odpowiednika - wyjaśnia Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Przeciętna osoba inwestująca na giełdzie w Polsce ma 41 lat, akcje 7 spółek i portfel inwestycyjny o wartości około 50 tysięcy złotych. Z kolei w Niemczech inwestor indywidualny ma 55 lat, akcje ponad 20 spółek i portfel warty 50 tysięcy euro.
Taka różnica wieku i zasobności pomiędzy Niemcem, a Polakiem, który inwestuje na giełdzie, wynika chociażby z czasu funkcjonowania samego rynku kapitałowego w naszym kraju - tłumaczy Michał Masłowski. Zachodni inwestorzy indywidualni lokują również swoje pieniądze w akcje na znacznie dłuższy czas, szukając głównie spółek dywidendowych.

Bezpośredni kontakt ze spółką jest ważny

Wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych mówi, że w Polsce nie ma jeszcze nawyku uczestnictwa mniejszych akcjonariuszy w Walnych Zgromadzeniach, choć jego zdaniem bezpośredni kontakt ze spółką jest ważny.
Ogólnopolskie Badanie Inwestorów jest prowadzone od ponad 10 lat. Fragmenty wyników ubiegłorocznego raportu zostały zaprezentowane w środę przy okazji podpisania porozumienia przedstawicieli Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych i GPW. Jego celem jest zwiększenie aktywności tej grupy inwestorów. Obecnie odpowiadają oni za 13 procent obrotów na głównym rynku GPW.

abo