Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 14.12.2017

Fed nie zaskoczył, podwyższył stopy proc. o 25 pb.

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową o 25 pb. do 1,25-1,50 proc.

Bankierzy z Fed wciąż oczekują trzech podwyżek w 2018 r. i dwóch w 2019 r., bez zmian względem poprzedniej projekcji. Fed podwyższył prognozy wzrostu gospodarczego w USA. Rezerwa nadal "uważnie" monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej.

Rynek nie jest zaskoczony, już wcześniej wyceniał podwyżkę

Jak powiedział Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Marcin Kiepas z Waluteo.pl., ta decyzja była już zdyskontowana – rynek terminowy zaczął wyceniać podwyżki na 2018 r. I widać to po reakcji na parze euro-dolar. Amerykańska waluta po decyzji umocniła się.

Dolar może zdrożeć w Polsce na początku 2018 r. nawet o 10 groszy

Podkreślił, że nie przewiduje bezpośredniego przełożenia decyzji Fed na polski rynek, ale na początku roku, jeśli wejdzie w dodatku reforma podatkowa Donalda Trumpa, to amerykańska waluta może zdrożeć nawet o 10 groszy.

 Analityk uznał za najbardziej istotne podniesienie prognoz wzrostu gospodarczego w USA oraz ogłoszenie planów podwyżek stóp – trzech w 2018 r i dwóch w 2019 r.

− Wydają się one bardzo prawdopodobne, powiedział Marcin Kiepas

To już trzecia podwyżka stóp w tym roku

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami. To trzecia podwyżka w tym roku i piąta w cyklu zacieśniania polityki monetarnej, rozpoczętego w grudniu 2015 r.

Fed przedstawił nowe projekcje makroekonomiczne i ścieżki stóp procentowych.

Trzy podwyżki stóp w 2018 r., dwie – w 2019 r.

Mediana przewidywań członków Fed względem poziomu stóp procentowych na koniec 2018 r. pozostała bez zmian i wynosi 2,125 proc., co oznacza, iż członkowie Fed wciąż oczekują 3 podwyżek stóp o 25 pb.

Mediana prognoz względem poziomu fed funds na koniec 2019 r. również bez zmian na poziomie 2,688 proc., co wskazuje na dwie podwyżki stóp procentowych w tym okresie.

Na 2020 r. mediana wskazuje 3,063 proc. wobec 2,875 proc. prognozowanych we wrześniu.

Projekcja inflacji bez zmian

Fed nie zmienił projekcji długoterminowej stopy procentowej na poziomie 2,75 proc.

W najnowszych prognozach makroekonomicznych Fed podwyższył prognozy wzrostu gospodarczego, obniżył prognozy bezrobocia i z grubsza bez zmian pozostawił szacunki inflacji.

Zmiany w podatkach wsparciem dla PKB USA, niska inflacja przejściowa

Zmiany w polityce podatkowej wzmocnią nieco wzrost gospodarczy w USA w najbliższych latach, jednak efekty tych zmian pozostają niepewne - powiedziała na konferencji prasowej Janet Yellen, prezes Fed.

Większość członków Fed uwzględniła w swoich prognozach efekty stymulacji fiskalnej - poinformowała prezes Fed.

Odnośnie inflacji, Yellen uważa, że niskie odczyty dynamiki cen w USA spowodowane są przez działanie czynników o charakterze przejściowym. Dodała, że "nasze (Fed - PAP) rozumienie działania sił odpowiadających z ukształtowanie się inflacji jest niepełne", a Fed widzi, że dynamika cen nie osiągnęła celu przez dłuższy czas.

Zdaniem Yellen, stopniowe podwyżki stóp proc będą "właściwe" w kolejnych latach.

Szefowa Rezerwy jest zdania, że rynek pracy w USA "znajduje się w pobliżu stanu pełnego zatrudnienia", a Fed oczekuje, że "w kolejnych latach rynek pracy pozostanie mocny".

Yellen nie uważa, by rynek pracy wykazywał oznaki przegrzania. Podkreśliła, iż pozwolenie na przegrzanie się rynku pracy sprowadziłoby ryzyko konieczności szybszego zacieśniania otoczenia monetarnego.

W kontekście dobrej kondycji rynku pracy i niskiej inflacji Yellen powiedziała, iż dane o płacach wskazują jedynie na umiarkowaną presję płacową w USA. Wzrost płac powinien jednak przyspieszyć, powiedziała, w związku z bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy.

Pytana o coraz bardziej płaską krzywą amerykańskieog długu, Yellen powiedziałą, że jej aktualne nachylenie mieści się w granicach historycznej normy.

Yellen uważa, że nie ma potrzeby wprowadzania zmian do programu redukcji bilansu Rezerwy. Dodała, że Fed jest gotowy wznowić rolowanie zapadającego długu, jeżeli wymagałaby tego sytuacja w gospodarce

NRG, PAP, Jarosław Krawędkowski