Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 01.10.2013

Rząd USA bez pieniędzy. Ekspert: kryzys będzie krótki

Wielogodzinne manewry polityczne w Kongresie Stanów Zjednoczonych nie przyniosły rezultatu. Republikanie i demokraci nie dogadali się w sprawie budżetu państwa.
Galeria Posłuchaj
  • (IAR) Marek Wałkuski, Waszyngton: w USA paraliż administracji
  • Analityk domu maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj (IAR): problemy USA szybko się skończą

Biały Dom nakazał we wtorek wstrzymanie pracy części instytucji federalnych z powodu kłopotów finansowych wynikających z nieprzyjęcia nowej ustawy budżetowej przez amerykański Kongres.

Giełdy w dół

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pogłębiają spadki z ostatnich 3 sesji w reakcji na wstrzymywanie pracy przez część instytucji federalnych - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 101,84 USD, po spadku o 49 centów.
Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 66 centów do 107,71 USD za baryłkę.

Kryzys jest ostry, ale krótki

Analityk domu maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj powiedział, że obecne problemy nie zahamują wzrostu gospodarczego za oceanem. Jego zdaniem, za kilka dni sytuacja pewnie wróci do normy.
Ekspert dodaje, że podobne kłopoty zdarzają się w Stanach Zjednoczonych dość często. Budżety albo są przyjmowane w ostatniej chwili, albo z lekkim opóźnieniem - podkreślił.
Łukasz Bugaj wskazuje jednak, że po rozwiązaniu obecnego problemu pojawi się kolejny. W połowie miesiąca Kongres będzie musiał podnieść dopuszczalny limit zadłużenia Stanów Zjednoczonych, co będzie okazją do kolejnych sporów politycznych.

Urzędy nie działają

Mimo formalnego braku funduszy na funkcjonowanie państwa będzie działać poczta, agenci FBI pojawią się na służbie, a kontrolerzy lotu sprowadzą na ziemię samoloty. Wojska amerykańskie będą prowadzić operacje militarne oraz szkolenia. Kontynuowany będzie nadzór nad amerykańskim arsenałem nuklearnym.
Wstrzymanie finansowania administracji będzie jednak dotkliwe dla 400 tysięcy cywilnych pracowników ministerstwa obrony, którzy zostaną wysłani na przymusowy urlop. Taki sam los czeka kilkaset tysięcy osób z innych resortów. Poza tym, od wtorku zamknięte będą parki narodowe i muzea, w tym takie obiekty jak Statua Wolności. Nie będzie też wydawanych wiele pozwoleń i licencji, wstrzymane zostaną rządowe prace badawcze i inspekcje żywności. Najbardziej bolesne dla pracowników federalnych okaże się wstrzymanie wypłat, tym bardziej, że nie wiadomo jak długo potrwa paraliż państwa.

abo