Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 06.12.2013

Newag na GPW. Prezes: mamy pełen portfel zamówień na najbliższe dwa lata

Udany debiut nowosądeckiej spółki Newag na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Kurs akcji tej firmy podczas otwarcia wzrósł o blisko 21 procent - do 22 złotych 95 groszy.
Newag na GPWNewag na GPWmateriały prasowe, Newag
Posłuchaj
  • Prezes GPW Adam Maciejewski (IAR): udany debiut Newagu na GPW
  • Szef rady nadzorczej i główny udziałowiec Zbigniew Jakubas (IAR): celem Newagu jest znalezienie się wśród dużych na światowym rynku
Czytaj także


Cenę akcji dla inwestorów indywidualnych była ustalona na 19 złotych, a dla instytucjonalnych na 20 złotych 50 groszy. Newag to jedna z dwóch największych polskich firm zajmujących się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego.

Zagraniczne zamówienia

Prezes firmy Zbigniew Konieczek powiedział Polskiemu Radiu, że w tej chwili Newag jest w stanie wyprodukować wszystko co jeździ po szynach - od tramwajów po lokomotywy i elektryczne zespoły  trakcyjne.

Debiut firmy na GPW oznacza, że Newag jest  w tej chwili spółką publiczną, transparentną i przejrzystą – dodaje prezes. - Bardzo się cieszę, że od tej chwili wszystko to, co będzie się działo w spółce będzie publiczne – mówi Zbigniew Konieczek.

Prezes firmy poinformował, że Newag ma pełen portfel zamówień na najbliższe dwa lata. Firma uczestniczy też w kolejnych przetargach. Właśnie czeka na rozstrzygnięcie przetargu na dostawę tramwajów  w Krakowie. - Czekamy też na rozstrzygnięcie w Intercity  i w Ministerstwie Transportu w Rzymie - mówi prezes. 10 sztuk spalinowych zespołów trakcyjnych wyprodukowanych w Newagu będzie jeździć na Sycylii.  Wartość kontraktu to około 150 - 160 milionów złotych.

- W najbliższym czasie nasza lokomotywa wielosystemowa wyjeżdża na Bałkany, konkretnie do Bośni. Będzie tam testowana i jeżeli przejdzie testy pomyślnie jest szansa, że będziemy te lokomotywy dla Bośni  produkować – mówi prezes Konieczek.

Obiecujący debiut

Prezes GPW Adam Maciejewski witając nową spółkę przypomniał, że działa ona od XIX wieku. Sądząc po dzisiejszym kursie zarówno teraźniejszość, jak i przyszłość firmy wyglądają obiecująco.
Szef rady nadzorczej i główny udziałowiec Newagu Zbigniew Jakubas, podkreślił, że celem spółki jest znalezienie się wśród dużych na światowym rynku. Chcemy pracować dalej, tak jak do tej pory to robimy z największymi koncernami - zaznaczył
Fundusze z UE to szansa

To dobry moment na debiut dla tej branży uważa specjalista do spraw rynków finansowych doktor Wiktor Patena z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Jak mówi powoli kończymy budować autostrady, a kolejne środki unijne przewidziane w latach 2014 -2020 mają być głównie przeznaczone na inwestycje kolejowe.

Newag produkuje dla metra

Wartość oferty Newagu sięga 400 milionów złotych. Spółka zachowa pakiet kontrolny. Do inwestorów trafi niespełna 45 procent udziałów. Firma produkuje między innymi wagony dla warszawskiego metra, a także pasażerskie składy Impuls dla Kolei Dolnośląskich. Impuls to pierwszy skonstruowany w Polsce pociąg, który podczas specjalnych testów przekroczył prędkość 200 kilometrów na godzinę.
Jest to 19 spółka, która zadebiutował w tym roku głównym rynku warszawskiej giełdy. Obecnie jest na nim notowanych 448 firm.

abo