Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Aneta Hołówek 15.04.2013

Niemal co trzeci polski pracownik chciałby wyemigrować

Od ubiegłego roku dwukrotnie wzrosła liczba Polaków, którzy chcieliby wyemigrować w poszukiwaniu pracy. Większość najchętniej wybrałaby Niemcy.
Niemal co trzeci polski pracownik chciałby wyemigrowaćsxc.hu

Rośnie liczba czynnych zawodowo Polaków, którzy chcieliby poszukać pracy poza krajem. Według badania Instytutu Homo Homini na zlecenie firmy Work Service, aż 28,9 proc. ankietowanych byłoby skłonnych wyemigrować w celach zarobkowych. To ponad dwukrotnie więcej niż rok temu.

Polscy pracownicy najchętniej wyjechaliby do Niemiec. Ten kierunek wskazało prawie 30 proc. ankietowanych. Popularne są też Anglia (16,9 proc.) i kraje skandynawskie (7,9 proc.).

- Potwierdziły się nasze zeszłoroczne przewidywania, że do wzrostu chętnych do wyjazdu za granicę potrzeba, aby Polacy dowiedzieli się, jak wyjechać i sobie poradzić na obczyźnie. Niektórzy znajomi i krewni już wrócili z nową porcją porad dla tych, którzy rozważają wyjazd. Podjęciu decyzji o wyjeździe sprzyja także ogólna niestabilność zatrudnienia, która często dotyka nisko wykwalifikowanych pracowników – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Znaczny wzrost zainteresowania wśród mężczyzn – z 15 proc. do aż 36 proc. - potwierdza dominujący trend, że to właśnie mężczyźni najczęściej decydują się na samodzielny wyjazd. Kobiety zazwyczaj dołączają do swoich mężczyzn, którzy już odnaleźli się w nowym kraju.

Co ciekawe, nadal największą grupą gotową do emigracji są osoby w wieku 45-54 lat. – Około jedna piąta respondentów do 54 roku życia bierze pod uwagę podjęcie zatrudnienia poza Polską. To niepokojące dane, ponieważ wyjazd tylu osób w wieku produkcyjnym, byłby dla Polski ogromną stratątłumaczy Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

materiały prasowe, bk