Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Małgorzata Kucharska 07.09.2010

Nie każdy rak zabija

W przypadku wcześnie wykrytego nowotworu piersi szanse na wyleczenie są duże.

90 proc. pacjentek, u których wykryto nowotwór w pierwszej fazie zaawansowania, przeżywa po leczeniu do pięciu lat. Lekarze przypominają także, że wszystkie kobiety, które przeszły operację usunięcia piersi, mogą wrócić do normalnego życia dzięki rehabilitacji.

Zakres zabiegów zależy od rodzaju operacji. Pacjentki uczestniczą przeważnie w zajęciach ruchowych i korzystają z wizyt u psychologa.

Lekarze dążą do tego, by po leczeniu kobiety jak najszybciej wróciły do normalnego życia. - Nie chodzi tylko o to, by uratować życie, ale by później wszystkie codzienne sprawy wróciły do normy - powiedział w "Magazynie Medycznym" dr Jerzy Giermek z Centrum Onkologii w Warszawie.

Przypomniał, że w przypadku nowotworu piersi ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. - Im wcześniej, tym większe szanse na wyleczenie - przypomina dr Giermek. W przypadku szybkiej diagnozy małego guza można oszczędzić pierś i węzeł pachowy.

ważne, by wcześnie wykryć raka

Lekarze przypominają też, że nie każdy nowotwór piersi zagraża życiu. Nie wszystkie muszą też mieć przerzuty. Ważne jest, by nie zapominać o kontroli piersi. Podstawowym badaniem jest mammografia.

Gośćmi Artura Wolskiego byli: doc. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie i dr Jerzy Giermek z Centrum Onkologii w Warszawie.

Prowadził Artur Wolski

(mk)