Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 24.03.2013

Przygotuj się na starość. Zdrową starość!

- Za naszego życia dzieje się coś niezwykłego, dawniej były trzypokoleniowe rodziny, dziś są czteropokoleniowe. W ciągu ośmiu lat podwoiła nam się liczba osób, które przekroczyły setny rok życia - mówi w Jedynce prof. Bolesław Samoliński. Ale czy jesteśmy na te zmiany gotowi?
Przygotuj się na starość. Zdrową starośćGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dr Marzena Breza, prof. Mirosław Wysocki i prof. Bolesław Samoliński o zdrowej starości - rozmawiała Iwona Schymalla (Debata medyczna/Jedynka)
Czytaj także

- Dobrze, że gonimy Europę w tym względzie, ale problemy w systemie opieki społecznej i poza nim są alarmujące - uważa prof. Bolesław Samoliński, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, przewodniczący Koalicji na rzecz zdrowego starzenia się.

Dr Marzena Breza, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej MPiPS podkreśla, że nie tylko medycyna czy opieka społeczna mają coś do powiedzenia w kwestii aktywności i zdrowia osób starszych. - Im częściej będą tworzone warunki dla ich rozwoju, zarówno ze strony pracodawców, jak i społeczności lokalnych, tym większe szanse, że geriatrów, opiekunów społecznych będzie potrzebnych mniej - powiedziała. Jej zdaniem konieczna jest współpraca wielu placówek na poziomie lokalnym poczynając od bibliotek, a na straży pożarnej kończąc.

Dziś w polskim społeczeństwie 13,5 proc. to osoby powyżej 65 r. ż. - Do roku 2030 tych osób bedzie 20 proc. a do 2050 ich odsetek się podwoi. Oznacza to, że o kilka milionów wzrośnie liczba osób starszych, a zmniejszy młodych. Wynika to z faktu, że żyjemy dłużej, a rodzi się mniej dzieci - wyliczył prof. Mirosław Wysocki z Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego.

Jego zdaniem aktywna, zdrowa starość jest możliwa. - Na końcu Białej Księgi na temat zdrowego starzenia się znajdujemy zalecenia Komitet Ochrony Socjalnej i Komitetu Zatrudnienia UE. Wskazują one elastyczne zatrudnienie, uczestnictwo społeczne i samodzielność, jako warunki zdrowego starzenia się.

Jakie programy w obszarze aktywizacji osób starszych, integracji międzypokoleniowej i zdrowej starości prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej? W czym pomagają uniwersytety trzeciego wieku? Z jakimi wyzwaniami wiążą się zmiany demograficzne i jak radzić sobie ze schorzeniami natury psychicznej? Na te i wiele innych ważnych pytań odpowiadali goście Iwony Schymalli. Zapraszamy do wysłuchania całej "Debaty medycznej".