Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 06.05.2013

Szok po powrocie do pracy: to nie tylko stres

Za nami majówka, przed nami perspektywa kolejnych tygodni pracy. O tym, jak radzić sobie ze stresem, rozpoznać wypalenie i dobrze zarządzać czasem oraz zadaniami, mówił w Jedynce dr Tomasz Łysakowski.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dr Tomasz Łysakowski o zarządzaniu czasem, stresem i zadaniami "(Debata medyczna/Jedynka)
Czytaj także

Badania wskazują, że ludzie tym lepiej odpoczywają, im bardziej wolni są od spraw, które nad nimi wiszą. Jeśli więc chcemy mieć udany urlop, postarajmy się wszystko załatwić przed wyjazdem. Co jednak, jeśli tego nie zrobiliśmy? Albo gorzej: jeśli praca nie cieszy nas z zupełnie innych powodów, jeśli nie jest dla nas źródłem satysfakcji, lecz udręki?

- Jedną z głównych przyczyn tego stanu jest rutyna. Jesteśmy wtedy gorzej zmotywowani i gorzej radzimy sobie z zadaniami - mówi specjalista od zarządzania stresem dr Tomasz Łysakowski. Badania wskazują także, że nasza motywacja zależy od poczucia sensu tego, co robimy, i rośnie, gdy widzimy jej efekty.

W rozmowie z Iwoną Schymallą specjalista podkreślił znaczenie snu, który jest niezbędny dla poczucia wypoczęcia. - Może się okazać, że by dobrze odpocząć, nie trzeba jechać w egzotyczne miejsce, a wystarczy się wyspać. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest celem: czy zabłysnąć przed znajomymi, mając co opowiadać, czy realnie wypocząć - powiedział.

W Jedynkowej "Debacie medycznej" trener biznesu wyjaśnił, że dla większości z nas adrenalina jest czynnikiem mobilizującym i tylko niektórzy pracownicy źle funkcjonują pod wpływem stresu. - Gorzej, jeśli ktoś pracuje w stresie, który nie wpływa na wykonywanie zadań i wydajność. Tak bywa w obsłudze klienta, gdzie pracownicy spotykają się często z negatywnymi emocjami gości - powiedział. W takich sytuacjach trzeba nauczyć się rozładowywania stresu, a w skrajnych przypadkach pomyśleć o zmianie pracy.

Jego zdaniem warto odkryć źródła przemęczenia, bo często nie jest to stres, lecz zła organizacja pracy i zadań.

Na czym polega wypalenie frenetyczne? Jak długo pracują Polacy na tle innych krajów Europy? Czy są osoby z natury pracowite i czy ta cecha liczy się dzisiaj na rynku pracy? Od czego zależy zadowolenie z urlopu? Jakie znaczenie ma atmosfera w pracy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

"Debata medyczna" na antenie Jedynki w każdą niedzielę tuż po godz. 16.00. Zapraszamy!