Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 25.11.2013

Antybiotyk to nie panaceum na wszystko

- To lek, który powinno się stosować w bardzo ściśle określonych przypadkach. Działa on tylko na infekcje bakteryjne, a nie wirusowe. Jeżeli zastosujemy antybiotyk w tym drugim przypadku, to zaszkodzimy pacjentowi - mówił w Jedynce wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.
Antybiotyk to nie panaceum na wszystkoGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Igor Radziewicz-Winnicki i Paweł Grzesiowski o skutkach niewłaściwego stosowania antybiotyków (Debata medyczna/Jedynka)
Czytaj także

Początek stosowaniu antybiotyków dało wynalezienie penicyliny w 1928 roku. W pierwszym okresie była ona skuteczna w walce praktycznie z wszystkimi chorobami o podłożu bakteryjnym.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

- Dziś niestety mamy taki czas, że już coraz mniej infekcji jest wrażliwych i bakterie zwyczajnie przystosowały się do tych antybiotyków. Dlatego weszliśmy w taką spiralę wyścigu pomiędzy antybiotykoopornością bakterii a skutecznością wytwarzania nowych środków. Jesteśmy na etapie, że oswoiliśmy się już bardzo z antybiotykami i dość często dochodzi, wszędzie na świecie, do ich nieracjonalnego używania. Stąd konieczność wdrażania programów ochrony antybiotyków, czym bardzo intensywnie zajmuje się Unia Europejska i nasz kraj - tłumaczył w "Debacie medycznej" Igor Radziewicz-Winnicki, lekarz pediatra.

Odpowiedzialni za nadużywanie antybiotyków przez pacjentów są również sami lekarze. - Dziś trudniej jest lekarzowi nie wypisać antybiotyk niż wypisać, choćby dlatego, że pacjent może się zdenerwować. Jeżeli nie dostanie antybiotyku może udać się do innego lekarza albo złożyć skargę – usrpawiedliwiał swoich kolegów po fachu Paweł Grzesiowski, pediatra z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Debatę prowadził Mariusz Gujski.

pg