Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 27.04.2012

"Jeśli nie chcecie pomóc, to nie przeszkadzajcie"

Celem zmian w emeryturach mundurowych jest likwidacja niesprawiedliwych przywilejów - zadeklarował w Sejmie Donald Tusk.
Jeśli nie chcecie pomóc, to nie przeszkadzajciePAP/Andrzej Hrechorowicz
Posłuchaj
  • Donald Tusk, premier

Premier Donald Tusk uważa, że służby mundurowe nie zostaną pokrzywdzone przez ustawę emerytalną. W ocenie szefa rządu proponowane zmiany są sprawiedliwe i uwzględniają potrzeby służb mundurowych i cywilów.

Donald Tusk odpowiadając na pytania poselskie powiedział, że dzisiaj w służbach mundurowych świadczenia emerytalne opierają się na ostatnim wynagrodzeniu, co wielokrotnie powodowało nieprawidłowości. Szef rządu przypomniał, że prowadziło to do podwyższania pensji, tuż przed przejściem na emeryturę. Rządowi zależy nie tylko na godnej emeryturze dla mundurówek, ale również aby pensje były optymalne i zachęcały do służby. Dlatego przyjęto za podstawę emerytalną średnią zarobków z 10 najlepszych lat, przez co będzie można uniknąć patologii, a jednocześnie zagwarantować im przyzwoite zarobki. Dlatego nie można "wmawiać" obywatelom, że służby mundurowe będą pokrzywdzone po reformie.

Premier, który odpowiadał na pytania posłów przed głosowaniem Sejmu nad rządowym projektem zmian, powiedział, że projekt przeszedł konsultacje społeczne zgodnie z wymogami prawa.

Jednak ostateczny kształt zmian w ustawie będzie efektem prac parlamentu. Jeśli rząd przygotowuje ustawę, to do Sejmu trafi projekt rządowy, a nie projekt związków zawodowych - wyjaśnił premier dodając, że w pracach nad ustawą uwzględniono wiele postulatów związków. Tusk podkreślił, że nie można ulegać presji i pogarszać sytuacji systemu emerytalnego. Dodał, że rząd nie przewiduje zwiększenia liczby osób, którym przysługują emerytury mundurowe.

Sejm nie przyjął wniosków o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów wydłużenia wieku emerytalnego i zmian w emeryturach mundurowych. Oba rządowe projekty trafią teraz do sejmowej komisji nadzwyczajnej. O odrzucenie projektu ustawy o przedłużeniu wieku emerytalnego wnioskowały kluby Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Solidarnej Polski. Za było 168 posłów, przeciwko 266, a dwóch wstrzymało się do głosu. Posłowie nie przyjęli też wniosku PiS i SLD o odrzucenie projektu reformy emerytur mundurowych. Za wnioskiem było 149 posłów, przeciwko 270, a 17 wstrzymało się od głosu.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

to