Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 06.07.2012

Wielkie wyzwanie dla małego państwa

Cypr zainaugurował przewodnictwo Radzie Unii Europejskiej. Z kolei misję na Cyprze rozpoczęła delegacja unijnych ekspertów, którzy mają sprawdzić stan systemu bankowego i finansów publicznych.
Port w Pafos, CyprPort w Pafos, Cypr fot. flickr.com/Glen Bowman/lic.CC BY 2.0
Posłuchaj
  • "Bardzo Ważny Problem Europejski", 5.07.2012
Czytaj także

Kontrola unijnych ekspertów ma dać odpowiedź na pytanie jak wysokiego wsparcia Cypr naprawdę potrzebuje. Wśród prasowych spekulacji najczęściej powtarza się kwota 10 miliardów euro, co stanowi prawie połowę PKB Cypru.

Jak wyjaśnia Marcin Pośpiech - krach to wynik niezwykle silnego powiązania Cypru z Grecją. - Atenom pożyczyli 29 miliardów euro, po umorzeniu części greckich długów, większość z tych pieniędzy przepadła - mówi korespondent Polskiego Radia.
To nie jest koniec złych wiadomości. Według najnowszych prognoz PKB Cypru skurczy się w tym roku o ponad 1 proc., a 6 proc. deficyt budżetowy jest jednym z najwyższych w strefie euro. Władze w Nikozji próbują szukać wyjścia z tej podbramkowej sytuacji, patrząc też na Wschód.

- Minister handlu regularnie gości w Pekinie starając się o pożyczki. W ubiegłym roku Cypr uniknął bankructwa zaciągając w Rosji kredyt opiewający na 2,5 miliarda euro - przypomina gość Wiktora Legowicza.
Są też jednak pozytywne doniesienia - na południe od wyspy odkryto gigantyczne podmorskie złoża gazu. W tej sprawie Cypr zawarł strategiczne porozumienie z Izraelem. Wykonano już odwierty, szacuje się, że efekty tych prac poznamy za dwa lata.
W audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski" również:
- przegląd prasy europejskiej przygotowany przez Marcina Pośpiecha;
- korespondencja Beaty Płomeckiej o odrzuceniu umowy ACTA i innych unijnych wydarzeniach tygodnia w Brukseli;
- oraz rozmowa z wiceprezesem Polski Przedsiębiorczej Jackiem Aleksandrowiczem na temat wspierania przedsiębiorczości w Polsce.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

(ed)