Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 07.11.2013

Okupacja siedziby greckich mediów publicznych zakończona po 5 miesiącach

Specjalne jednostki policji usunęły z budynku greckich mediów publicznych pracowników protestujących przeciwko zwolnieniom.

W czerwcu greckie radio i telewizja publiczna przerwały nadawanie z powodu braku pieniędzy. Pracownicy otrzymali wymówienia.

Około 200 z nich zajęło wtedy siedzibę publicznego nadawcy na północnych przedmieściach Aten. Protestujący nadawali własny program telewizyjny z pobliskiego studia.

W nocy ze środy na czwartek do siedziby mediów przybył prokurator, wzywając protestujących do opuszczenia budynku. Gdy odmówili, do gmachu wtargnęły specjalne jednostki policji, które wyprowadziły wszystkich na zewnątrz. Zatrzymano co najmniej cztery osoby, w tym szefa związków zawodowych. Uczestnicy protestu zaapelowali do Ateńczyków o wsparcie, ale przybyło tylko kilkanaście osób.
Premier Grecji Antonis Samaras twierdzi, że nie można wznowić działalności mediów publicznych w dotychczasowej formie, gdyż kosztuje to 300 milionów euro rocznie. Nowy nadawca o nazwie Nerit ma zacząć działać w przyszłym roku.

Kolejne antyrządowe protesty

W ramach protestów przeciwko rządowemu programowi oszczędnościowemu i wysokiemu bezrobociu podjęto w Grecji w środę kolejne strajki, obejmujące głównie sektor publiczny.
Termin akcji strajkowej wybrano tak, by zbiegła się ona w czasie z wizytą przedstawicieli Trojki, czyli zagranicznych kredytodawców Grecji. Wspólna delegacja Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego ma zbadać, czy grecki rząd dotrzymuje zobowiązań w dziedzinie reform budżetowych, co jest warunkiem udzielania mu dalszej pomocy.
Pracownicy państwowi, nauczyciele i kolejarze przerwali pracę na 24 godziny, natomiast strajk kierowców ateńskich autobusów trwał sześć godzin. Lekarze w szpitalach zajmowali się tylko przypadkami nagłymi. Poważne zakłócenia wystąpiły również w żegludze przybrzeżnej.
''
IAR, PAP, bk