Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 05.02.2014

Stal, szkło, beton i pałacyk. Co Wola mówi o Warszawie?

Warszawa od setek lat przyciągała i wciąż przyciąga ludzi z całej Polski. Wraz z napływem nowych warszawiaków i procesem zapuszczania przez nich korzeni, powstała kultura naszej stolicy. Poznać ją można m.in. przez historie lokalne.
Muzeum Woli w Pałacyku Sikorskiego przy ul. Srebrnej w WarszawieMuzeum Woli w Pałacyku Sikorskiego przy ul. Srebrnej w Warszawie Zu/Wikipedia Commons/lic. GNU
Posłuchaj
  • Co historia Woli mówi o współczesnej Warszawie? (Kultura w radiowej Jedynce)
Czytaj także

Hanna Nowak-Radziejowska, szefowa oddziału Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawa na Woli tłumaczy, że zadaniem instytucji, w której pracuje, jest opowiedzenie historii Woli oraz dziejów tego terytorium. - Wola jest fascynującą dzielnicą. To przestrzeń, w której w drugiej połowie XIX wieku nastąpił oddech, autentyczne rozwinięcie się Warszawy, boom przemysłowy, napływ nowych warszawiaków - opowiada Hanna Nowak-Radziejowska. Jak dodaje, fenomen tej części Warszawy jest punktem wyjścia do rozważań nad tym, co historia Woli mówi o współczesnej Warszawie.
Gość Jedynki przyznaje, że wiele osób przyjeżdżających do Warszawy po raz pierwszy ma wrażenie, że w mieście dominuje chaos połączony z dynamicznym rozwojem. - Widzimy trochę starego miasta, które wzrusza, ale wygląda strasznie. Wola, choć wydaje się być daleko, jest właściwie w samym sercu miasta, trzy minuty na piechotę od Dworca Centralnego - mówi dyrektor instytucji.
Rozmowy z ludźmi kultury na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>
Hanna Nowak-Radziejowska dodaje, że cechą charakterystyczną Woli był dynamiczny rozwój. - Wola, pomimo faktu, że straciła swoich mieszkańców, którzy mogą przekazywać jej tradycje, jak w soczewce skupia opowieść o Warszawie. Tu zaczyna się życie. Wola to kwintesencja rozwoju stolicy - tłumaczy.
Muzeum Woli przy ul. Srebrnej szykuje kilka interesujących projektów wystawowych, które angażują mieszkańców stolicy w rekonstruowanie historii miasta i dzielnicy. Chodzi np. o "przemysłową Wolę", czyli ekspansję Warszawy na zachód w latach 70. i 80. XIX wieku, w czasie inwestycji przemysłowych i napływu do miasta siły roboczej.
Kolejnym przedsięwzięciem są pamiątki historycznej Warszawy, czyli cykl "wystawa jednego eksponatu" (np. secesyjna cukiernica i jej dzieje). Do dziś zbyt słabo nagłośnionym jest fakt dokonania ludobójstwa przez hitlerowców w czasie II wojny światowej na obszarze Woli. Muzeum gromadzi dokumentację tego barbarzyństwa. Jak szacuje się, w ciągu pięciu dni wymordowano ok. 50 000 warszawiaków.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Muzeum Woli w pałacu przy Srebrnej gromadzi i pokazuje amatorskie filmy nakręcone w Warszawie. Najstarsze pochodzą z lat 20. XX wieku. Są to filmy, które przetrwały w rękach prywatnych właścicieli i nie są objęte ochroną przez Filmotekę Narodową (jako filmy nieartystyczne).
W programie gościła Hanna Nowak-Radziejowska, szefowa oddziału Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawa na Woli.
Audycję "Kultura w radiowej Jedynce" poprowadził Michał Montowski.

Tym żył świat >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

sm