Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 04.05.2010

100-lecie urodzin Jerzego Waldorffa

Gdyby żył, miałby dziś 100 lat. Jerzy Waldorff, barwna postać przed i powojennej Polski.

Jerzy Waldorff, barwna postać przed i powojennej Polski. Przed 1939 rokiem był recenzentem muzycznym "Kuriera Porannego". Po wojnie komentator muzyczny Polskiego Radia i felietonista tygodników "Świat" i "Polityka". Autor 20 książek, głównie poświęconych muzyce poważnej. Inicjator powstania Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem i Muzeum Teatralnego w Warszawie. Jego staraniem odrestaurowano pałac książąt Radziwiłłów w Antoninie k. Ostrowa Wielkopolskiego. Współorganizował też odbywający się w Antoninie i Ostrowie Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni".

W roku 1974 Waldorff założył Społeczny Komitet Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek. Z jego inicjatywy corocznie odbywa się tam 1 listopada kwesta na ten cel prowadzona przez znane osobistości kultury i mediów. Honorowy obywatel Słupska od 1986 i Warszawy od 1992 r. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Popularyzator kultury muzycznej na łamach prasy, w radiu i telewizji. Barwna postać PRL-u, wybijająca się zachowaniem i językiem. Przyjaciel Stefana Kisielewskiego, po śmierci którego napisał książkę Słowo o Kisielu, laureat nagrody jego imienia w roku 1990.

W programie Jerzego Waldorffa wspominają: Mariusz Urbanek - autor książki o nim, Zofia Kucówna i Jerzy kisielewski. W audycji, prowadyonej przez Anneę Stempniak również wiele nagrań archiwalnych.