Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 02.06.2014

Festiwal Tauron Nowa Muzyka w niezwykłym otoczeniu

- Pierwszy raz dotknęliśmy tych przestrzeni. Wszyscy jesteśmy nimi zauroczeni. Nie tylko my, ale też publiczność i artyści. W tym roku będzie jedyna okazja, byśmy mogli te przestrzenie wykorzystać - mówi w "Potrójnym Paśmie Przenoszenia" Adam Godziek, współorganizator Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W tym roku impreza odbędzie się w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.
Muzeum ŚląskieMuzeum ŚląskieRadosław Kazimierczak
Posłuchaj
  • Festiwal Tauron Nowa Muzyka w niezwykłym otoczeniu (Potrójne Pasmo Przenoszenia/Trójka)
Czytaj także

Obiekt w tej chwili stoi pusty. Sytuację wykorzystują organizatorzy imprezy i w czasie tegorocznej edycji festiwalowicze będą słuchać muzyki zarówno na zewnątrz, jaki i głęboko pod ziemią, gdzie mieści się siedziba przyszłego muzeum.

fot:
fot: Radosław Kazimierczak

Przeskalowane biało-betonowe przestrzenie. Człowiek czuje się w nich, jakby był pomniejszony w skali. A wszystko głęboko pod ziemią. Z taką przestrzenią zmierzymy się pod koniec sierpnia na 9. edycji Nowej Muzyki - festiwalu, który w 2009 roku powrócił do Katowic po wcześniejszych dwóch edycjach zorganizowanych w polskim Cieszynie.

Główną lokalizacją tego przeglądu jest teren po nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice (KWK Katowice), na którym powstaje obecnie kompleks budynków mających stać się niedługo główną siedzibą Nowego Muzeum Śląskiego. Będzie tam również sala koncertowa Filharmonii Śląskiej.

Festiwal odbędzie się w dniach od 21 do 24 sierpnia. - Na górze będą cztery festiwalowe sceny. Pod ziemią pewno będzie działać jedna, do godz. 22.00 w piątek i sobotę - zapowiada Adam Godziek.
Podziemne wydarzenia będą "ekskluzywne". - Tam wejdzie kilkaset osób, nie więcej. Chcielibyśmy, żeby ludzie potem wyszli spod ziemi i noc spędzili na powierzchni. Zaprezentujemy tam muzykę eksperymentalną, klasyczną i akustyczną - opowiada gość Michała Margańskiego.

Tauron
Tauron Nowa Muzyka/ mat. prom./ Radosław Kazimierczak

Miejsce, w którym znajduje się przyszłe Muzuem Ślaskie, położone w samym centrum Katowic, stolicy Górnego Śląska, jest prawdziwą mekką dla wszystkich miłośników nowych brzmień elektronicznych. To właśnie tam, między dwoma doskonale zachowanymi wieżami szybowymi, nazwanymi Bartosz i Warszawa, w latach 2009, 2010 i 2011 rokrocznie pojawiały się festiwalowe sceny, na których gościli najwięksi i najbardziej znaczący wykonawcy współczesnej alternatywy muzycznej.

Kopalnia Węgla Kamiennego Katowice (znana wcześniej jako Kopalnia Ferdynand) była zakładem wydobycia węgla kamiennego działającym w latach 1823-1999, a obecnie stanowi jeden z najlepiej zachowanych industrialnych zabytków na Śląsku.

Tauron
Tauron Nowa Muzyka/ mat. prom./ Radosław Kazimierczak

Od samego początku organizatorzy festiwalu starali się umiejscowić swój przegląd na terenie będącym dookreśleniem jego idei, stylistyki i linii programowej. Nieczynna kopalnia okazała się najlepszym dostępnym w Katowicach (a może i na terenie całego regionu Górnego Śląska) miejscem do prezentacji muzyki rzadko obecnej w mediach, przyciągającej jednak wielotysięczną publiczność.

Tauron Nowa Muzyka - najważniejsze informacje >>>
Pozostałości przemysłowych zabudowań kopalni - jak wieże wyciągowe, magazyny, hale produkcyjne czy wspaniale zachowana wieża ciśnień - okazały się najlepszą oprawą zarówno dla rozbudowanego, instrumentalnego nu-jazzu, jak i oszczędnych mrocznych brzmień minimal techno, współtworząc niezapomniany klimat festiwalu.

Na "Potrójne Pasmo Przenoszenia" zapraszamy z soboty na niedzielę od godz. 0.05 do 2.00

(mp/mk)