Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 02.02.2014

Lukrecja Borgia - mecenaska malarzy garderoby

- Była wielką elegantką. Nie wyobrażam sobie, żeby jej potrzeby zaspokoiła jakakolwiek suknia z naszych czasów - o słynnej żonie Alfonsa d'Este z Ferrary, jej "czarnej" legendzie i sposobach sprawowania mecenatu nad artystami mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
portret Lukrecji Borgii, autor nieznanyportret Lukrecji Borgii, autor nieznanyWikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • Lukrecja Borgia - mecenaska malarzy garderoby (W stronę sztuki/Dwójka)
Czytaj także

- Wyssane z palca sensacje mówią o trucicielce i o monstrum w ludzkim ciele. To czarna legenda. To była normalna kobieta o zdrowej psychice, tyle że miała pecha być córką kardynała, który został papieżem - opowiadała w audycji  "W stronę sztuki" dr Bożena Fabiani.

Lukrecja Borgia była jedyną córką papieża Rodrigo Borgii, który w historii zapisał się jako postać wyjątkowo kochliwa (dziesięcioro dzieci) i lubująca w przepychu do tego stopnia, że uzyskał przydomek "papieża klejnotów". Dorastając w watykańskich luksusach Lukrecja wyrosła na damę poważaną i wpływową. - Była dobrą matką, spokojną żoną, opiekuńczą i hojną panią. Nie rzucała się w wir romansów. Kochała przepych, ale przy tym nie była chciwa - podkreślała dr Bożena Fabiani.

Jako księżna Ferrary dbała, by otaczały ją przedmioty najwyższej jakości, czego przykładem była jej zakładka do książek, na którą naszyto 90 pereł. Gustowała głównie w sztuce użytkowej, przedkładając malarstwo dekoracyjne nad artystów poruszających ambitniejsze tematy.

- Malarze interesowali Lukrecję Borgię głównie na gruncie mody. Nie przyszło mi wcześniej do głowy, że maczali oni palce w kształcie ówczesnych strojów, rozrysowując klejnoty na sukni swej pani, i że to według ich rysunku złotnik i hafciarka dokonywali cudów...

Więcej na temat niezwykłych kreacji Lukrecji i jej wpływu na renesansową modę - w nagraniu audycji z cyklu "W stronę sztuki".

bch/mc