Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 28.09.2014

Już w 1939 roku Hitler chciał zburzyć Warszawę

- W miejscu Warszawy miało powstać zupełnie nowe miasto przeznaczone dla ludności niemieckiej. Planowano zachować zaledwie 18-tysięczną grupę Polaków na prawym brzegu Wisły jako niewolniczą siłę roboczą - mówił w nowej audycji "Miasta walczące" dr Paweł Ukielski z IPN.
Muzeum Powstania WarszawskiegoMuzeum Powstania Warszawskiego Grzegorz Śledź / PR2
Galeria Posłuchaj
  • Już w 1939 roku Hitler chciał zburzyć Warszawę (Miasta walczące/Dwójka)
Czytaj także

- Działania analogiczne do Planu Pabsta planowano podjąć w większości wschodnioeuropejskich metropolii. Po eksterminacji ludności żydowskiej Niemcy chcieli ograniczyć populację Słowian i uczynić z niej tanią siłę roboczą - wyjaśniała Aleksandra Richie, autorka książki "Warszawa 1944".- Ten plan zaczęto zresztą realizować już w 1939 roku. Proszę pamiętać, że w wyniku bombardowań podczas oblężenia Warszawy ucierpiało 70% budynków, a zginęło 18-19 tysięcy mieszkańców miasta. Choć były to dużo mniejsze zniszczenia niż te z 1944 roku, kiedy praktycznie zrównano Warszawę z ziemią, warto o nich pamiętać - dodała.

Niemcy nigdy nie zrealizowali Planu Pabsta tylko dlatego, że nie zdążyli. "Sprawą Słowian" planowali się bowiem zająć po Holokauście Żydów... Potworne plany wobec całej Europy Wschodniej powstrzymał też, nieprzewidziany przez Hitlera, skuteczny opór Armii Czerwonej. Z drugiej strony to właśnie trudna sytuacja na froncie wschodnim skłoniła Niemców do uczynienia z Warszawy swoistego ideologicznego symbolu. Aleksandra Richie nie bała się porównać w swojej książce stolicy Polski do Kartaginy. A goszcząca również w audycji Sylwia Chutnik błyskotliwie rozwinęła tę metaforę.

Sylwia
Sylwia Chutnik, dr Paweł Ukielski i Aleksandra Richie

Warto pamiętać, że okres okupacji to czas nieodwracalnych zmian nie tylko w architektonicznej, lecz również społecznej tkance Warszawy. - Przecież wymordowano całą ludność żydowską , czyli 30% populacji miasta! A po Powstaniu Warszawskim wypędzono ze stolicy większość mieszkańców. Tylko część z nich potem powróciła - przypomniał dr Paweł Ukielski.

Zachęcamy do serwisy specjalnego poświęconego Powstaniu Warszawskiemu>>>

Audycja poprowadzona przez Barbarę Schabowską to pierwsza odsłona "Miast walczących" - nowego cyklu Dwójki i Muzeum Powstania Warszawskiego poświęconego okupowanym, palonym, terroryzowanym, podzielonym i zwycięskim metropoliom. W kolejnych odsłonach przyjrzymy się traumom społeczności Paryża, Berlina i Nowego Jorku. - Chcemy porównać losy Warszawy i innych miast. Dla nas Powstanie Warszawskiej stało się rodzajem spoiwa. Jak na podobne traumy zareagowały inne miasta? - pyta retorycznie nasz gospodarz, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

mm, ei

Prowadząca
Prowadząca audycję Barbara Schabowska