Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 22.10.2014

Armenia i Ameryka. Muzyczne rozmowy

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o tegorocznym Nostalgia Poznań Festival, którego celem jest przedstawianie polskiej publiczności współczesnego kręgu wrażliwych artystów w większości skupionych wokół wytwórni ECM Records.
Monaster Khor Virap w Armenii z górą Ararat w tleMonaster Khor Virap w Armenii z górą Ararat w tleAndrew Behesnilian (MrAndrew47)/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Michał Merczyński o Nostalgia Poznań Festival 2014 (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na koncerty "Generacje XVIII" (Poranek Dwójki)
Czytaj także

Muzyka, którą tworzą lub tworzyli ci artyści, sięga do ich narodowych korzeni (m.in. Armenia, Estonia, Ukraina) i płynnie łączy je z motywami współczesnymi, dając tym samym nową jakość na światowym poziomie. Program Nostalgia Festival Poznań 2014 oparty jest na międzykulturowym dialogu pomiędzy kompozycjami dwóch mistrzów: Tigrana Mansuriana - Ormianina, który w tym roku obchodzi 75. urodziny, i Elliotta Cartera - Amerykanina, zmarłego w 2012 r. w wieku 103 lat.

Podczas "Nostalgii" zbadamy, jak dwie kultury - ormiańska i amerykańska - zantagonizowane w latach Zimnej Wojny, mają się do siebie dzisiaj, kiedy ich zależność przestała być przedłużeniem wrogości dwóch imperiów. Gościem specjalnym festiwalu będzie Tigran Mansurian, który nie tylko spotka się z publicznością, ale też da popis możliwości interpretacyjnych mierząc się ze swoimi kompozycjami fortepianowymi. Wspólnie z nim zagra Anja Lechner, jedna z najznakomitszych wiolonczelistek na świecie.

Drugi wieczór wypełnią utwory fortepianowe obu kompozytorów w wykonaniu Macieja Grzybowskiego, wybitnego polskiego pianisty, który będzie polskim akcentem w dialogu między dwoma wielkimi mistrzami.Trzeci wieczór koncertowy będzie wyjątkowy ze względu na polską premierę wybitnego dzieła Tigrana Mansuriana "Requiem", poświęconego pamięci ofiar ludobójstwa w Armenii. Wyzwanie, które stawia utwór, podejmą tego wieczoru młoda poznańska Orkiestra Kameralna l'Autunno pod batutą Adama Banaszaka oraz Chór Akademicki UAM.

Festiwalowi towarzyszyć będzie spotkanie dla przedstawicieli środowisk muzycznych z Polski i z Estonii. W "Poranku Dwójki" o wydarzeniu opowiedział dyrektor festiwalu Michał Merczyński.

W audycji zaprosiliśmy także na koncerty "Generacje XVIII". Odbędą się one w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w sobotę i poniedziałek o 19.00. Towarzyszyć będzie im wykład w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego - w niedzielę o 15.30. Dwójka jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Program prowadził Piotr Kędziorek.

mc/bch