Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 24.11.2014

Wilamowianie - ginący lud Europy?

- Ich język po wojnie grzeszył w polskim uchu brzmieniem niemczyzny, a niemieckim nie jest - opowiadał w Dwójce Łukasz Galusek, znawca kultury Europy Środkowej.
Wilamowianki w odświętnym stroju. Kultura ta, zakazana po II wojnie, teraz się powoli odradzaWilamowianki w odświętnym stroju. Kultura ta, zakazana po II wojnie, teraz się powoli odradzaWikipedia/Wymysojer/C.C. 2.0
Posłuchaj
  • Łukasz Galusek i Tymoteusz Król o kulturze WIlamowian i mieszkańców Zaolzia. Rozmawiali Bartosz Panek i Kuba Borysiak (Słuchaj świata/Dwójka)
Czytaj także

Jeszcze kilkanaście lat temu język, którym przed II wojną światową posługiwali się mieszkańcy Wilamowic koło Bielska Białej, był  skazany na wymarcie. Dziś, dzięki akcji rewitalizacyjnej, po wilamowsku mówi około 30 młodych osób.  
Zniknięcie kultury Wilamowic nastąpiło w wyniku represji. - W 1945 zakazano wilamowskiego. Wiele osób wywieziono na Ural i do obozów pracy, ponieważ mieszkańcy okolicznych wsi wskazywali ich jako niemieckich kolaborantów – tłumaczył Tymoteusz Król.
Tymczasem często chodziło tu o zagarnięcie majątku bogatych Wilamowian.  Była to również gorzka zapłata za pomoc, jaką Wilamowianie udzielali swoim sąsiadom w czasie wojny.

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata
Prowadzenie:
Kuba Borysiak i Bartosz Panek
Goście:
Tymoteusz Król (stowarzyszenie "Wilamowianie"); Łukasz Galusek (znawca kultury Europy Środkowej)

Data emisji: 23.11.2014
Godzina emisji: 16.00
bch/jp