Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 02.04.2015

Warszawa Siemaszki. Fotograficzna podróż w czasie

Dzięki Zbyszkowi Siemaszce, zmarłemu niedawno nestorowi polskiego fotoreportażu, możemy oglądać stolicę, jakiej dziś już nie ma.
Zbyszek Siemaszko potrafił długo czekać na odpowiednie warunki, by zrobić zdjęcie. Jego kadry to często małe dzieła sztuki. Na zdj. peron stacji kolejowej Warszawa-Powiśle, 1963.Zbyszek Siemaszko potrafił długo czekać na odpowiednie warunki, by zrobić zdjęcie. Jego kadry to często małe dzieła sztuki. Na zdj. peron stacji kolejowej Warszawa-Powiśle, 1963.Zbigniew Siemaszko/Narodowe Archiwum Cyfrowe
Posłuchaj
  • Rozmowa o twórczości Zbigniewa Siemaszki i jego sztuce fotografowania (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Czytaj także

Warszawa z lat 50. czy 60. Bez reklam, bez architektonicznego bałaganu, z budynkami, które już nie istnieją, albo które dawno straciły swój pierwotny czar. Taką stolicę możemy odkryć w wydanym przez Narodowe Archiwum Cyfrowe albumie ze zdjęciami Zbyszka Siemaszki. Publikacja ta była punktem wyjścia do rozmowy o zmarłym 4 marca tego roku mistrzu fotografii.

Goście audycji opowiadali zarówno o twórczości, nie tylko tej "stołecznej", Siemaszki ("najciekawsza na jego zdjęciach jest codzienność"), jak i o jego warsztacie pracy. Jak się okazuje, można połączyć wysmakowane piękno z brakiem kiczu. A na dobry moment, by zrobić zdjęcie, warto czasem czekać kilka miesięcy.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadził: Dawid Dziedziczak

Goście: syn Zbyszka Siemaszki - Maciej - oraz wnuk Filip (koontynuują rodzinną tradycję fotograficzną), Bartłomiej Kuczyński i Katarzyna Kalisz (współtwórcy albumu "Warszawa Siemaszki")

Data emisji: 2.04.2015

Godzina emisji: 15.00

jp/mg

Neon
Neon baru "Praha" przy Al. Jerozolimskich 11, między 1961 a 1964. Zbigniew Siemaszko/Narodowe Archiwum Cyfrowe