Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ula Czerny 26.07.2013

"Chopin i jego Europa": co najciekawsze w programie festiwalu?

- Sensacyjnie zapowiada się koncert, na którym Orkiestra XVIII wieku pod batutą Fransa Brüggena wykona "Bitwę pod Możajskiem" Kurpińskiego. Mamy nadzieję, że uda się to później opublikować w formie fonograficznej - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor festiwalu "Chopin i jego Europa".
Fryderyk Chopin mieszkał w Warszawie w latach 1810-1830Fryderyk Chopin mieszkał w Warszawie w latach 1810-1830Louis-Auguste Bisson/Wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • Stanisław Leszczyński o Festiwalu "Chopin i jego Europa": Wszyscy znajdą swoją muzykę na tym festiwalu (Poranek Dwójki)
  • Romana Agnel o Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" (Poranek Dwójki)
  • Krzysztof Zanussi o "Okularnikach" Sławy Przybylskiej (Poranek Dwójki)
Czytaj także

To ważne muzyczne wydarzenie - którego współorganizatorem jest radiowa Dwójka - rozpoczyna się już 15 sierpnia. Hasło przewodnie IX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa" to w tym roku "Od Chopina do Lutosławskiego".
- Motto daje nam pretekst do tego, żeby organizować koncerty, w których jednego wieczoru wystąpi i orkiestra grająca na instrumentach Stanisław Leszczyński z epoki, i na współczesnych. Festiwal rozpocznie się symbolicznie od prezentacji muzyki Krzysztofa Pendereckiego i Witolda Lutosławskiego - opowiadał Stanisław Leszczyński w "Poranku Dwójki".
Co jeszcze w programie? Kto zagra w Warszawie? - Z nowych twarzy na festiwalu pojawi się Tobias Koch, bardzo interesujący pianista specjalizujący się w grze na instrumentach z epoki. Przygotował niezwykle interesujący program, zderzy "Młodzieńczą sonatę" Wagnera z całym wachlarzem muzyki polskiej doby chopinowskiej - mówił dyrektor festiwalu.
Więcej o programie w wywiadzie Anny Skulskiej ze Stanisławem Leszczyńskim.
***
W "Poranku Dwójki" proponowaliśmy również powrót do przeszłości, a to za sprawą XIV Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Taniec dworski wykształcił się pod koniec średniowiecza, najbardziej popularny był do XVIII wieku na dworach europejskich. W tym roku poświęcony mu krakowski festiwal przeniesie widzów na dwór hiszpański. To tam w baletach XVII i XVIII wieku właśnie tańcem opowiadano historie o Don Quixote oraz Don Juanie i stamtąd szła moda na tak popularne espagnoletty, airs espagnols, sarabandy, canarios czy folies d'Espagne.
Podczas festiwalu o tańcach opowiedzą (i zaprezentują je w Krakowie) zaproszeni specjaliści w tej dziedzinie: Ana Yepes oraz Carles Mas i Garcia. O XIV Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" mówił w Dwójce dyrektor festiwalu Romana Agnel.
W cyklu "Piosenki z rekomendacją" ostatni utwór wybrany przez reżysera Krzysztofa Zanussiego.
Audycję prowadził Paweł Sawicki.

usc