Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 03.10.2013

Wspomienia wydawcy Chopina

W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gawędy Jana Ekiera - redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 rokuJan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 rokuKancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej/Wikipedia
Posłuchaj
  • Jan Ekier o swojej młodości w Krakowie i początkach edukacji muzycznej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ekier o swoim ojcu, a także o przygotowaniach do udziału w Konkursie Chopinowskim w roku 1937 (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Jan Ekier o przeżyciach wojennych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ekier opowiada o swoich wojennych losach (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Jan Ekier o swojej powojennej karierze pianistycznej i naukowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Czytaj także

W 1937 roku Jan Ekier zdobył VIII nagrodę na III Konkursie Chopinowskim. Po II wojnie światowej stał się wychowawcą pokolenia polskich laureatów imprezy; jego uczniami byli m.in.: Halina Czerny-Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska i Regina Smendzianka.
Koncertował w większości krajów europejskich, Ameryce Południowej i Japonii. Nagrał szereg płyt. Wielokrotnie był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym powojennych konkursów chopinowskich (przewodniczący jury w 1985, 1990, 1995). Do historii przejdzie jednak przede wszystkim jako redaktor naczelny epokowego "Wydania Narodowego" dzieł Chopina.
Spuścizna kompozytorska Jana Ekiera obejmuje dzieła orkiestrowe (Suita góralska, Koncert fortepianowy), baletowe ("Straszak", "Tempo dnia"), kameralne (Wariacje i fuga na kwartet smyczkowy), fortepianowe (Toccata, "Kolorowe melodie", preludia, mazurki, kolędy i in.), wokalne ("Pieśni walki podziemnej", "Szturmówka" i in.) oraz muzykę filmową, która w dużej części inspirowana jest folklorem polskim.
Jan Ekier był odznaczony wieloma nagrodami państwowymi. W 2004 roku otrzymał specjalną Nagrodę Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, przyznaną - po raz pierwszy - w uznaniu wybitnych zasług dla zachowania i popularyzacji dziedzictwa Fryderyka Chopina. 6 lat później został odznaczony Orderem Orła Białego.

Audycję przygotował Witold Malesa. Zapraszamy od poniedziałku do piątku (30 września-4 października) o godz. 11.45.