Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 23.11.2009

Polskie ślady w Japonii

90 lat stosunków między Polską a Cesarstwem Japonii. Ale już w 1904 roku Polacy w służbie cara trafiali jako jeńcy do Japonii
Posłuchaj
  • 2_Japonia 23-11-09
  • 1_Japonia 23-11-09
  • 3_Japonia 23-11-09
Czytaj także

W tym roku mija 90 rocznica nawiązania stosunków między Polską a Cesarstwem Japonii. To okazja, by przyjrzeć się historii naszych kontaktów - od doświadczeń etnologa - Bronisława Piłsudskiego (brata Józefa) z początku ub. wieku, po wizytę cesarza Akihito i cesarzowej Michiko w Polsce w 2002 roku.

Niektóre wydarzenia z przeszłości wciąż wymagają badawczych uzupełnień - np. nadal nie są zakończone prace nad inwentaryzacją grobów Polaków, którzy na początku XX wieku jako żołnierze carskiej armii walczyli w wojnie z Japonią. Niektórzy dostali się wówczas do japońskiej niewoli i przetrzymywani byli w obozie jenieckim w Matsuyamie na wyspie Shikoku. Wielu z nich zakończyło życie w Japonii .

Gośćmi programu są: prof. Ewa Pałasz-Rutkowska - kierownik Zakładu Japonistyki UW oraz Henryk Lipszyc - japonista, w latach 1991-1996 ambasador RP w Japonii.

Autorka audycji prosi też o kontakt osoby, które mają dalekowschodnie akcenty w rodzinie, np. ktoś - dziadek, pradziadek - zaginął podczas której z wojen. Wszystkie sugestie i zgłoszenia zostaną przekazane prof. Pałasz-Rutkowskiej.

katarzyna.kobylecka@polskieradio.pl