Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 17.03.2010

Traktat Ryski - sukces czy porażka?

18 marca obchodzimy rocznicę podpisania w Rydze traktatu pokojowego między Polską, Rosją i Ukrainą.
Posłuchaj
  • Traktat ryski - rozmowa Katarzyny Jankowskiej z prof. Adamem Dobrońskim i prof. Lechem Wyszczelskim w audycji z cyklu "Naukowy wieczór z Jedynką". (PR, 17.03.2010)
Czytaj także

Kończył on wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920. W studiu gościli prof. Adam Dobroński i prof. Lech Wyszczelski.

Traktat Ryski oznajmiał m.in., że stan wojny pomiędzy stronami ustaje. Stwierdzał uznanie niepodległości Ukrainy i Białorusi. Ustalał granice między Polską a Rosją. Zobowiązywał strony do wzajemnego poszanowania praw mniejszości narodowych oraz przestrzegania zasad tolerancji religijnej. Wzywał do nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Traktat został zawarty późno po zakończeniu działań wojennych m.in. dlatego, że w Polsce toczył się spór o kształt i charakter państwa. Ścierały się dwie koncepcje - feredacyjna i inkorporacyjne wytyczenie granicy. W Polsce w czasie powojennym popularne było hasło "ni pokój ni wojna", a środowisko związane z Józefem Piłsudskim przeciągało rokowania pokojowe. Zastanawiano się nawet nad ponownym rozpoczęciem działań wojennych.

Obie strony chociaż pragnęły pokoju, to chciały też uzyskać jak najlepsze dla siebie warunki.

17 września 1939 roku ZSRR uznał Traktat Ryski za nieobowiązujący, zawarty z nieistniejącym państwem i zajął wschodnie tereny Rzeczpospolitej.