Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 04.03.2010

Sieć pomocy ofiarom przestepstw - SD

To 16 instytucji działających w kilkunastu polskich miastach

"Sieć pomocy ofiarom przestępstw" - to inicjatywa skupiająca 16 instytucji działających w kilkunastu polskich miastach. W ośrodkach udzielana jest bezpłatna pomoc prawna, psychologiczna i socjalna ofiarom przestępstw. Ewa Sęk

Pani Grażyna przez kilka lat była ofiarą przemocy domowej. O szukaniu pomocy myślała wiele razy.

- Myślałam. Tylko, że tu jest obce miasto, nie mam tu nikogo. W tej chwili nie mam domu, dlatego było mi ciężko. Trzymało mnie to, że tam miałam dom i to, że on pracował, mimo, że pił, ale dziecko nie chodziło głodne.

Instytucji oferujących wsparcie osobom, które znalazły się w podobnej sytuacji jak pani Grażyna, jest wiele. Przynajmniej teoretycznie, w praktyce bywa różnie. Pomoc oferuje np. poradnia telefoniczna Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, także Krajowe Centrum Kompetencji, ale tylko w określonych godzinach. Można skorzystać także z Policyjnego Telefonu Zaufania.

PTZ: - Dla ofiar przemocy jest „Niebieska Linia”.

Poszukiwanie pomocy okazało się niełatwe. Gdzie ją znaleźć?

Marzena Mazur z Wydziału Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Ministerstwie Sprawiedliwości: - Osoby pokrzywdzone mogą przede wszystkim zwrócić się do utworzonych ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Utworzona sieć pomocy ofiarom przestępstw zrzesza organizacje z 16 polskich miast.

Marzena Mazur: - Te ośrodki udzielają bezpłatnych porad prawnych, a także krótkoterminowych konsultacji psychologicznych.
Na wsparcie mogą liczyć także mieszkańcy małych miejscowości i wsi. Wystarczy, że zwrócą się o pomoc do najbliższego ośrodka. Taki ośrodek wysyła swojego wolontariusza, tzw. opiekuna ofiary do osoby pokrzywdzonej. Ta osoba pokrzywdzona wręcza np. plik potrzebnych dokumentów, wolontariusz jedzie do swojego ośrodka, tam rozmawia z prawnikiem i psychologiem jak pomóc tej osobie.

Z organizacjami można kontaktować się także telefonicznie i za pomocą poczty elektronicznej.

Marzena Mazur: - Projekt finansuje działalność tych ośrodków w zakresie zakupu sprzętu komputerowego, a także zwraca koszty dostaw usług internetowych, czy telefonicznych.

W ten sposób w sieci działa „Niebieska linia”.

Informacja telefoniczna: - Pierwsze jest spotkanie z psychologiem, potem - jeśli jest taka potrzeba – z prawnikiem, jest tez lekarz psychiatra, są konsultacje wychowawcze i jest grupa wsparcia.

Z takiego wsparcia skorzystała także pani Grażyna.

- Bo jeśli taki człowiek uderzy raz, będzie to robił zawsze. To zależy od ofiary, czy sobie na to pozwoli.

Żeby na to nie pozwolić trzeba zrobić pierwszy krok i skorzystać z pomocy.

Wszelkie informacje na temat sieci wraz z dokładnymi adresami i numerami telefonów można znaleźć na stronie internetowej: www.pokrzywdzeni.gov.pl