Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 19.04.2010

Przemoc wobec osób starszych - SD

Przemoc wobec osób w podeszłym wieku jest najtrudniejszą do wykrycia formą przemocy...

Na naszej antenie trwa kampania "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc".
W tym tygodniu będziemy mówić o przemocy wobec osób starszych. Przemoc wobec osób w podeszłym wieku jest bardzo trudna do wykrycia, a ofiary rzadko zgłaszają się na policję czy do ośrodka pomocy społecznej ze swoim problemem. Wpływ na to ma wiele czynników, o których będziemy mówić w tym tygodniu. Powiemy też jak należy reagować kiedy widzimy taką przemoc, gdzie szukać pomocy i czego należy spodziewać się w trakcie postępowania sądowego. Dziś spróbujemy zdiagnozować problem przemocy wobec osób starszych.
Justyna Koć:

Przemoc wobec osób w podeszłym wieku jest najtrudniejszą do wykrycia formą przemocy, składa się na to wiele czynników: brak mobilności i dostępu do telefonu, a czasami zwykła niewiedza.

Renata Durda – kierownik „Niebieskiej Linii”: - Zjawisko to jest bardzo stare, zawsze w społecznościach z różnych powodów i w różnych okresach historii krzywdzono osoby słabsze i mniej produktywne. Tak się dzieje w różnych kulturach, poczynając od Dalekiego Wschodu, kończąc na kulturach europejskich. Jest to problem stary jak świat, ale wciąż nie zbadany.

Łukasz Chojniak – adwokat: - Przemoc wobec osób starszych w prawie polskim istnieje od 1997 roku. Ludzie nauczyli się, że mają prawo takie sprawy zgłaszać organom ścigania, ten temat przestaje być wstydliwy, a osoby, które dopuszczają się takich haniebnych zachowań, muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi, które mogą być różne: od dozoru opiekunki społecznej czy dzielnicowego, poprzez wyroki w zawieszeniu, na karze więzienia kończąc.

Przemoc wobec osób starszych może przyjmować różne formy. To nie tylko bicie czy poszturchiwanie, ale tez okradanie, izolowanie, ograniczanie wolności czy prywatności, a także zaniedbywanie i niepodawanie odpowiednich leków. Osoby starsze padają ofiarą oszustw – tak jak pani Anna.

- Przyszła do mnie jakaś pani, powiedziała, że przyjechała taksówką i nie ma czym zapłacić, żeby jej pożyczyć. Pożyczyłam 50 złotych, położyłam portmonetkę, a jak się odwróciłam, ona zabrała tę portmonetkę.

Osoby starsze często przypominają swym zachowaniem naiwne dzieci, czasem ich niedołężność powoduje w nich agresję czy niechęć do innych. Każdy jednak, niezależnie od wieku, ma godność i takie same prawa jak 20-, 30- czy 40-latek.