Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 27.04.2010

Przemoc w rodzinie wobec kobiet - SD

Przemoc to na pewno znęcanie fizyczne i psychiczne nad kobietą, ale także ekonomiczne oraz seksualne.

Na naszej antenie trwa kampania "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc".
W tym tygodniu mówimy o przemocy wobec kobiet w rodzinie. Dzisiaj wyjaśnimy jakie zachowania należy uznać za przemoc i kiedy dzwonić po policję. Jak się okazuje kobiety często nie mają pojęcia, że są ofiarami przemocy. Agnieszka Jas:

Krystyna Żytecka z Fundacji Pomoc Kobietom i Dzieciom: - To jest wymiana zdań między małżonkami czy konkubentami, ale jeśli tam nie zachodzi znęcanie psychiczne czy fizyczne to możemy mówić o kłótni, jeśli dochodzi do znęcania psychicznego czy fizycznego, to jest rzeczywiście znęcanie.

Zaniedbanie to też forma przemocy.

Kom. Marzena Kordaczuk-Wąs z Komendy Głównej Policji: - Polega na tym, że nie zapewnia się odpowiednich warunków do życia i funkcjonowania, czyli ograniczanie jedzenia, nie łożenie środków na utrzymanie domu.

Kobiety często przyzwyczajają się do sytuacji, w jakiej musza żyć i nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że są ofiarami przemocy. Wyzwiska i obelgi staja się czymś naturalnym. Trudno odzyskać wiarę w siebie i zrozumieć co to znaczy przemoc.

- Pamiętam ile wysiłku musiała włożyć moja psycholog, moja grupa, żebym ja zaczęła dostrzegać pewne zachowania czy sytuacje, jakie miały miejsce w naszym domu, jako przemoc psychiczna. One były tak naturalne, że nie widziałam niczego złego w tym. Na przykład podchodził do mnie i poklepywał mnie po ramieniu – lekko, ale 50 razy i szukanie takich sytuacji, gdzie może mi dokuczyć.

O ile przemoc fizyczną bardzo łatwo stwierdzić, bo zwykle pozostawia sińce, rany, obrzęki i ból, o tyle w przypadku przemocy psychicznej jest dużo trudniej określić, czy to już jest znęcanie.

Agnieszka Olszewska – prawnik z „Niebieskiej Linii”: - Żebyśmy mogli mówić o przemocy psychicznej z punktu widzenia prawnego muszą zaistnieć konkretne przesłanki, czyli musi być sprawca i ofiara, musi istnieć między nimi stosunek zależności i musi być przewaga. Jeśli istnieją te trzy przesłanki to mamy do czynienia z przemocą. Te cierpienia zadawane ofierze muszą powodować jakąś dotkliwą stratę, uczucie negatywne u tej ofiary.

Granice między kłótnia a przemocą psychiczną jest bardzo cienka i często dopiero psycholog może stwierdzić czy jest to już przemoc.

tagi: prawo