Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 04.10.2010

Łamanie przepisów prawa pracy – SD 04.10.10.

Co te przepisy zapewniają i czego dotyczą
Łamanie przepisów prawa pracy  SD 04.10.10.Glow Images
Posłuchaj
  • SD – Co te przepisy zapewniają i czego dotyczą
  • PzJ 1 – Za co eksperci chwalą, a za co krytykują Kodeks Pracy
  • PzJ 2 – Opowieść pracownicy, która wytoczyła proces sądowy swojemu pracodawcy
Czytaj także

330 tysięcy – Tyle wniosków o usunięcie nieprawidłowości skierowali w zeszłym roku do pracodawców inspektorzy z Państwowej Inspekcji Pracy.

- Pracowałam też w soboty, nadgodziny, które do tej pory nie były wypłacane i o które będę się domagać.
- Nawet jeżeli czas pracy był wydłużony to czas przerwy się nie wydłużał.
- Po prostu kazał mi opuścić teren bazy, nie wypłacając żadnego wynagrodzenia, zastawiając bez środków do życia.

To tylko przykłady osób, które czują się skrzywdzone przez swoich pracodawców.
Czemu służy prawo pracy?

Waldemar Gujski – adwokat: - Prawo pracy wyrosło z pnia prawa cywilnego w XIX wieku, kiedy państwo zrozumiało, że aby zachować pokój społeczny, musi wkroczyć do relacji: kapitał-praca, kapitalista-pracownik, posiadacz kapitału-posiadacz rąk i umysłu. Państwo zrozumiało, że ta formalno-prawna równość stron jest tylko równością na papierze, więc postanowiło wkroczyć mocą swojego imperium, zapewnić to prawo fabryczne, prawo robotnicze, które będzie wzmacniało pozycję słabszego pracownika wobec silniejszego pracodawcy.
W ten sposób powstała funkcja ochronna prawa pracy.

Ewa Kraińska-Dulić – prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie: - W Polsce prawa o obowiązki pracowników zebrane są w kodeksie pracy. To są uprawnienia, które przysługują każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, a które pracodawca bezwzględnie musi spełnić.
Do najważniejszych należą: bezpieczne warunki, wypłacanie wynagrodzenia, udzielanie urlopów, przestrzeganie czasu pracy.

Anna Wójcik – nadinspektor BHP: - Także ochrona w pracach szczególnie niebezpiecznych, np. na budowach – w postaci balustrad na krawędziach stropów, na krawędziach otworów technologicznych. Oprócz środków ochrony zbiorowej jest możliwość stosowania środków ochrony indywidualnej, które chronią konkretnego pracownika. Także pracownicy biurowi muszą mieć zapewnione higieniczne i bezpieczne warunki. Przepisy określają jaka powinna być kubatura pomieszczenia, ile powietrza powinno być w wolnej przestrzeni.

Waldemar Gujski: - Mamy prawo do równego traktowania z innymi pracownikami, mamy prawo poskarżyć się pracodawcy na mobbing.

Kodeks reguluje też ochronę praw pracowników związanych z rodzicielstwem.

Jarosław Jastrzębski z Ministerstwa Sprawiedliwości: - Chodzi głównie o urlopy macierzyńskie lub macierzyńskie. Prawo pracy przewiduje szczególną ochronę osób, które wychowują dzieci. Jest to szczególna ochrona ograniczająca możliwość rozwiązania umowy o pracę z kobietą, będącą na urlopie macierzyńskim.