Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 14.06.2014

W muzycznym świecie Adama Sztaby. "Upływający czas, to najlepszy juror"

- Wielcy kompozytorzy i fenomen Grażyny Łobaszewskiej - Adam Sztaba podkreśla, że mamy z czego być w polskiej muzyce dumni. Ale podczas spotkania w "Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki" dyrygent przeniósł nas też w bardziej odległe rejony świata, aby w końcu powrócić do pewnego polskiego... mezaliansu.
Adam SztabaAdam SztabaE. Iwanicka/PR
Posłuchaj
  • W muzycznym świecie Adama Sztaby. "Upływający czas, to najlepszy juror" (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Czytaj także

Kompozytor, aranżer i dyrygent muzyką żyje na co dzień, kocha ją, tworzy i zna, trudno mu było więc ograniczyć się do kilku zaledwie utworów, które mógłby zaproponować słuchaczom listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki". Udało się jednak i choć nie wszystkie z nich są nowe, to każdy wyjątkowy i każdemu towarzyszy opowieść Adama Sztaby.

- W ostatnich latach moje zainteresowania mocno kierują się w stronę współczesnej muzyki poważnej - wyjaśnia i przyznaje, że nazwiska Henryka Mikołaja Góreckiego czy Wojciecha Kilara przyszły mu do głowy, gdy myślał o spotkaniu w radiowej Jedynce. - Uważam, że polscy kompozytorzy współtworzyli przepiękny okres w historii muzyki światowej. Mamy się czym pochwalić - mówi w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim.

Jednocześnie Adam Sztaba nie boi się łączyć stylistyk, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Orkiestra plus elektronika czy rockowy zespół? Czemu nie! - Kompozytorem, który porusza się po rozmaitych estetykach jest Craig Armstrong, to taki Tarantino w muzyce i jest to absolutnie cudowne - podkreśla zapowiadając utwór "Wake up in New York".

Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki - słuchaj w soboty, głosuj przez cały tydzień >>

Dyrygent występował ze światowymi gwiazdami: Michaelem Boltonem, Stingiem, Jose Carrerasem, ale do największych przeżyć zalicza wspólne bycie na jednej scenie z Grażyną Łobaszewską. - Przecudowna diwa polskiej piosenki, przewrażliwa, moim zdaniem niedoceniana. Pamiętam, że muzycy po zagraniu z nią utworu odłożyli instrumenty z poczuciem, że wydarzyło się coś wyjątkowego - wspomina.

"Czas nas uczy pogody" w jej wykonaniu, to dla Adama Sztaby jedna z najpiękniejszych kompozycji w historii polskiej piosenki.- Frazowanie Grażyny Łobaszewskiej się nie starzeje, stale poraża, to niepojęte. W ogóle, upływający czas to jest najbardziej sprawiedliwy juror. Albo coś potrafi przetrwać barierę czasu, albo szybko ulega zapomnieniu. Tu nie ma żadnej ucieczki - uważa kompozytor.

"Grażyna Łobaszewska - Koncert w Polskim Radiu" - kup w naszym sklepie >>>

Po tym kobiecym wątku gość Jedynki powrócił do męskich głosów. - Duet Turnau-Soyka jest rodzajem mezaliansu, połączeniem naprawdę zaskakującym. Okazało się, że panowie, pochodzący jednak z odmiennych estetyk stylistycznych, potrafili się znakomicie porozumieć - podkreśla prezentując "Soplicowo".

Kiedy jednak Adam Sztaba myśli o porozumieniu bez słów, sięga po muzykę chilloutową. - Zero 7 jest takim zespołem, który łączy wysublimowaną elektronikę z pięknymi wokalami. Sia, która dziś robi już karierę solową, nadawała tym utworom rozmarzony klimat.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

MUZYKA w radiowej Jedynce >>>

A czego Adam Sztaba lubi słuchać w samochodzie? O czym marzył oglądając jako dziecko koncerty Dire Straits? Jak wspomina naukę w koszalińskiej szkole muzycznej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Zbigniew Krajewski.

Najnowsze notowanie listy Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki >>>

(asz/kul)