Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Komputer w Firmie
Rodo Rodo 04.08.2012

Międzynarodowe badanie cyberprzestępczości

Projekt 2020, obejmuje badania prowadzone przez Międzynarodowy Sojusz ds. Cyberbezpieczeństwa (International Cyber Security Protection Alliance - ICSPA) pod kierownictwem Europolu.
Międzynarodowe badanie cyberprzestępczości Glow Images/East News

Celem tych badań jest analiza aktualnych trendów w cyberprzestępczości oraz ich prognozowanie na najbliższych osiem lat i dalszą przyszłość.

„Cybeprzestępczość rozwija się równie szybko, jak technologia. Rozwój technologii postępuje w takim tempie, że do powszechnego użytku wchodzą dziś urządzenia, których niedawno nawet sobie nie wyobrażaliśmy. Ponadto przestępcy wciąż nas zaskakują i szybko przemieszczają po całym świecie. Udało się nam jednak skupić przy jednym stole siły, które mogą to zmienić” – mówi dr Baines z Europolu, która będzie dyrektorem Projektu 2020.

Zagrożenia

Od dwóch lat mamy do czynienia z uprzemysłowieniem cyberprzestępczości. Powstały całe infrastruktury wspierające dostawców usług przestępczych – od hostingu stron internetowych po generowanie danych weryfikacyjnych kart kredytowych. W związku z tym, że w sieci znajduje się obecnie ogromna ilość informacji o nas wszystkich, znacznie wzrosła również liczba ukierunkowanych ataków mających na celu wyłudzenie danych poufnych.

Europol oczekuje, że scenariusze zagrożeń będą się szybko rozwijać. Użytkownicy usług w chmurze nie zawsze wiedzą, komu powierzają swoje dane. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things) może natomiast spowodować nasilenie się ataków na urządzenia medyczne i najważniejsze komponenty infrastruktury.

Projekt 2020

Projekt 2020 to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest gromadzenie i analizowanie danych dotyczących rozwoju cyberprzestępczości. Opracowane w jej ramach informacje i zalecenia zwiększą świadomość rządów, firm i obywateli oraz ułatwią im obronę przed zagrożeniami. Projekt przewiduje również publikację rekomendacji i artykułów przeglądowych na temat nowych scenariuszy zagrożeń oraz stworzenie mechanizmu monitorowania, który pomoże organizacjom walczącym z cyberprzestępczością.

Komisja Europejska powierzyła niedawno Europolowi funkcję swojego węzła informacyjnego w dziedzinie cyberprzestępczości i zleciła mu utworzenie Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (European Cybercrime Centre – EC3). W badaniach weźmie również udział policja londyńskiego City oraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (European Network and Information Security Agency – ENISA).