Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 15.10.2010

Chopinowscy laureaci: Rafał Blechacz

Od tryumfu młodego polskiego pianisty na XV Konkursie Chopinowskim minęło pięc lat. Artysta opowiada Annie Skulskiej, jak od tamtej pory rozwinęła się jego kariera i osobowość.
Rafał BlechaczRafał BlechaczMichał Kobyliński / Wikipedia, lic. CC

Rafał Blechacz urodził się 30 czerwca 1985 roku w Nakle nad Notecią. W październiku 2005 roku bezapelacyjnie zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (drugiej nagrody nie przyznano). Otrzymał również nagrody specjalne: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie poloneza, Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Jest zdobywcą ufundowanej przez Krystiana Zimermana nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty.

Młody artysta, uczestnicząc w turniejach, festiwalach i konkursach na całym świecie, zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich: II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy (2002), II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2003; pierwszej nie przyznano), I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku (2004), I nagroda oraz wszystkie pozaregulaminowe wyróżnienia za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza i koncertu z orkiestrą na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005). Odnotować należy także udział w XXXVI Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (laureat Estrady Młodych, 2002) i prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju (2004).

Od czasu triumfu w Konkursie Chopinowskim artysta wiele koncertuje. W styczniu 2006 odbył tournée po Japonii z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita, dwukrotnie wystąpił w Wielkiej Sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie- w lutym 2006 z recitalem i w maju z towarzyszeniem Orkiestry Mariinskiego Teatru pod dyrekcją Valerego Giergieva. W Polsce koncertował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Wrocławskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Gdańskiej.

(źródło: NIFC)