Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Krzysztof Komarnicki 30.01.2011

Moje czasy jeszcze nadejdą

Rok 2011 jest Rokiem Gustava Mahlera. Zapraszamy więc do wysłuchania pierwszego odcinka przewodnika po jego symfoniach.
Autograf gustava MahleraAutograf gustava Mahlerafot. Wikipedia, public domain
Posłuchaj
  • Marcin Gmys i Marcin Majchrowski analizują I Symfonię Gustava Mahlera
Czytaj także

"Komponowanie, to jak zabawa w budowanie z klocków. Ciągle tworzy się nowe budowle, używając tych samych elementów. Tak naprawdę klocki są gotowe do użycia od dzieciństwa, jedynego czasu, który jest stworzony do ich zgromadzenia." – te słowa Gustava Mahlera, zanotowane przez Natalie Bauer-Lechner, wypowiedziane zostały dla objaśnienia zawartości jego I Symfonii. Dają dość jasny obraz sposobu pracy kompozytora, a dla wnikliwego słuchacza są jak sygnał do wzmożenia czujności i uwagi! Można odnaleźć bowiem w materii I Symfonii, do której przylgnął podtytuł "Tytan" kilka symbolicznych cytatów i odniesień do dzieł twórców wcześniejszych generacji. Gdzie je Mahler poukrywał i co owe cytaty i symbole znaczą?

Postaramy się to wyjaśnić w pierwszej z cyklu audycji, które w roku 100. rocznicy śmierci Gustava Mahlera, złożą się na swoisty przewodnik po jego symfonice. Analizując monumentalne dzieła orkiestrowe jednego z największych twórców symfonii wszech czasów nie będziemy abstrahować od wątków biograficznych oraz ideowo-estetycznego tła późnego romantyzmu – w przypadku dorobku Mahlera wszystkie te aspekty splatają się bowiem i jak w zwierciadle przeglądają w dziełach. I Symfonia, pisana dość długo (pierwsze pomysły to jeszcze rok 1884, ostateczna, druga redakcja – 1896), zawdzięcza swój kształt między innymi pierwszemu, genialnemu cyklowi pieśni Mahlera – Lieder eines fahrenden Gesellen. Na jej marginesie trzeba wspomnieć również o pierwszych uczuciowych fascynacjach młodego kompozytora. Jak przełożyło się to na materię dzieła? Odpowiedź w niedzielny wieczór.


Zapraszamy: Marcin Gmys i Marcin Majchrowski

Aby wysłuchać fragmentów audycji "Moje czasy jeszcze nadejdą - przewodnik po symfoniach Gustava Mahlera", wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.