Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 10.07.2014

Pogórzanom nuty niepotrzebne

- U nas każdy jest słuchowcem. Wystarczy, że raz usłyszmy jakąś melodię i już ją potrafimy śpiewać - mówił w Dwójce Stanisław Deś, kierownik zespołu, który zdobył Basztę na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Pogórze Rożnowskie zaliczane do Pogórza CiężkowickiegoPogórze Rożnowskie zaliczane do Pogórza CiężkowickiegoWikipedia/Lukasz skarpa/domena publiczna

Grupa Pogórzanie z Jastrzębiej, niedaleko Ciężkowic w powiecie tarnowskim, jest jedynym męskim zespołem śpiewaczym na Pogórzu. Stanisław Deś opowiadał, że tradycja męskiego śpiewu związana jest w tym regionie z weselami. - W naszej grupie wszyscy wcześniej byli drużbami weselnymi. Poza tym mamy doroczną imprezę "Jastrzębskie kolędowanie", gdzie również śpiewamy.

Założycielem zespołu jest Mieczysław Król, który zdobywał repertuar, jeżdżąc po wsiach i zbierając dawne pieśni. Dziś Pogórzanie wykonują je przy okazji różnego rodzaju imprez okolicznościowych. - Śpiewamy i podczas chrzcin, i do pogrzebu, śpiewamy na jubileuszach małżeńskich - opowiadał Deś.
Zespół Pogórzanie na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu otrzymał Basztę w konkursie zespołów śpiewaczych. Oprócz Stanisława Desia wystąpili Antoni Włudyka,  Andrzej Kwiek, Stanisław Oślizło i Kazimierz Kiełbasa.

Ze Stanisławem Desiem rozmawiała Anna Szewczuk.

bch/jp