Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 16.09.2010

Kuchnia kurpiowska

Rozmowa Anny Szewczuk z Zofią Warych z Myszyńca, krewną legendarnej kurpiowskiej śpiewaczki Walerii Żarnochowej z Dąbrów.
Kuchnia kurpiowskaźródło: wikipedia
Posłuchaj
  • Zofia Warych o Walerii Żarnochowej oraz muzycznych tradycjach rodu
  • Kurpiowskie przysmaki - garść przepisów
  • Tajemnice kurpiowskiej garderoby
Czytaj także

Me masz podobno w Królestwie smutniejszej okolicy nad puszczę Myszeniecką (...). Me ujrzysz tam, jak tylko wydmy piaszczyste, obszerną przestrzeń ziemi lotnym piaskiem zasy­paną i do uprawy mniej zdatną. Bagna błotniste i lasy nikczemne, bo na lichym gruncie nawet sos­nowe drzewo tępo i krzywo rośnie.

Tak pisał o Kurpiach pionier badań etnograficznych, Oskar Kolberg. Na tak nieprzyjaznym gruncie wyrosła jednak wyjątkowo bogata i oryginalna kultura muzyczna. Poza popularną góralszczyzną, to właśnie pieśni kurpiowskie stały się istotnym źródeł inspiracji dla Karola Szymanowskiego, a potem Henryka Mikołaja Góreckiego.

Legendą XX-wiecznych Kurpii stała się Waleria Żarnochowa, śpiewaczka obdarzona wyjątkowym głosem i talentem muzycznym oraz mistrzowsko posługująca się archaicznymi technikami wokalnymi. Rodzina artystki nie zapomniała o znakomitych tradycjach. Annie Szewczuk udało się spotkać w latach osiedmdziesiątych z Zofią Warych. Śpiewaczka i gawędziarka opowiadała nie tylko o swojej wybitnej ciotce i własnych doświadczeniach muzycznych, lecz także o tradycyjnej kurpiowskiej kuchni oraz garderobie.