Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 18.12.2013

Koncert hymnów i pieśni adwentowych

Na "Muzycznej Scenie Tradycji" Programu 2 Polskiego Radia wystąpili w ubiegłym roku Ania Broda i Adam Strug. Przypominamy ten niezwykły koncert.
Genowefa i Wincenty, zwany Janem, Nasiadkowie oraz Adam Strug, wieś Mątwica w ŁomżyńskiemGenowefa i Wincenty, zwany Janem, Nasiadkowie oraz Adam Strug, wieś Mątwica w ŁomżyńskiemAlina Schramm
Galeria Posłuchaj
  • Koncert Anny Brody na "Muzycznej Scenie Tradycji"
  • Koncert Adama Struga na "Muzycznej Scenie Tradycji".mp3
Czytaj także



2 grudnia 2012 roku, w dniu rozpoczęcia Adwentu – szczególnego czasu oczekiwania na radosne Przyjście – w radiowym Studiu im. Władysława Szpilmana odbył się koncert hymnów i pieśni adwentowych.

To koncert w dwóch odsłonach. W pierwszej wystąpiła: Ania Broda – śpiew, Jacek Mielcarek – klarnet, ta rogato i Mateusz Szemraj – oud. W drugiej: Adam Strug – śpiew i Witek Broda – lira korbowa.

- Te hymny pochodzą z tradycji warmińskiej - zapowiadała swój występ w "Źródłach" Anna Broda . - To repertuar zupełnie nieznany i zapomniany. Jako lokalna patriotka z serca Warmii, Olsztyna cieszę się, że będę mogła pokazać szerszej publiczności to, co najpiękniejsze w tradycji naszego regionu - mówiła artystka.

W drugiej części Adam Strug wykonał pieśni z tradycji ustnej. - W warstwie tekstu zostały one skodyfikowane w Śpiewniku Pelplińskim z roku 1870 - mówił wokalista na antenie Dwójki.

Koncert poprowadziła Anna Szewczuk.

***

Ania Broda - wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Rozpoczęła karierę solową nagrodzonym w tym roku autorskim albumem "A ja nie chcę spać" (www.aniabroda.com). Współtwórczyni Kapeli Brodów (www.kapelabrodow.com), z którą nagrała 5 płyt: "Pieśni i melodie na rozmaite święta" (2001), "Kolędy i inne pieśni" (2002), "Pieśni Maryjne" (2008), "Tańce polskie" (2008) oraz "Pieśni do Świętych Pańskich" (2011).
Od zawsze zajmuje się polską muzyką tradycyjną, która jest źródłem inspiracji także dla jej własnej twórczości. Znakomita interpretatorka ludowych pieśni świeckich i religijnych, które pochodzą zarówno z zapisów archiwalnych, jak i z ustnego przekazu. Wielokrotnie dokonywała nagrań dla Polskiego Radia (ludowy repertuar taneczny, pieśni wielkopostne, pieśni maryjne, kolędy).
Od kilku lat komponuje piosenki, ballady, kołysanki i rozmaite miniatury muzyczne. W muzyce szuka nastrojów, kolorów, rytmów i słów, z których tworzy folkowo-orientalno -jazzowe opowieści.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracowała między innymi z Łukaszem L.U.C. Rostkowskim, Patrykiem Tik Tak Matelą i Adamem Strugiem.

Ania
Ania Broda


Adam Strug - śpiewak specjalizujący się w sakralnej i świeckiej muzyce swoich stron rodzinnych (Łomżyńskie, Kurpie Zielone). Pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej. W ubiegłym roku zespół wydał pierwszą płytę pt. "Requiem Polskie".

Układa też piosenki. W jego twórczości gminna pieśń polska miesza się z tęskną rzewnością greckiego rebetiko i żywiołem międzywojennej piosenki ulicznej. W tym roku ukazała się jego pierwsza autorska płyta. Debiutancki album Adama Struga "Adieu" to eklektyczna mikstura orientu, liryki miłosnej, minimalizmu i piosenki ulicznej właśnie. Producentem płyty oraz kontrabasistą w jednej osobie jest Marcin Pospieszalski. Zespół współtworzą: Frank Parker (perkusja), Szczepan Pospieszalski (trąbka), Janusz Prusinowski (mandolina, skrzypce) i Michał Żak (klarnet, flet drewniany), Wojtek Lubertowicz (bębny orientalne) i Piotr Piszczatowski (baraban).

Adam
Adam Strug

***

"Muzyczna Scena Tradycji" to comiesięczne koncerty z udziałem publiczności, organizowane przez Program Drugi w Studiu im. Władysława Szpilmana w głównej siedzibie Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85. Dzięki nim radiowa Dwójka pragnie przybliżyć słuchaczom najciekawszych artystów folkowych i ludowych oraz ich mistrzów – wiejskich muzyków i śpiewaków, zarówno polskich, jak i zagranicznych.