Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Wiktor Łastik 29.10.2013

Karpaty - pasterskie zaklęcia ocalone

- Gdy byłam na studiach, to kultura ludowa Karpat była jeszcze żywa. Istniały zakątki, które ostały się pomimo pochodu cywilizacji. Wtedy pomyślałam, że to wszystko odchodzi bezpowrotnie i postanowiłam je ocalić - mówiła dr Urszula Janicka-Krzywda, tegoroczna laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga.
Widok z Babiej GóryWidok z Babiej GóryAdam Dziura/Flickr cc 2.0
Posłuchaj
  • Z laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga dr Urszulą Janicką-Krzywdą rozmawiała Maria Baliszewska (Źródła/Dwójka)
Czytaj także

Najbardziej interesują ją Karpaty i ich obrzędy, magia, wierzenia, a także folklor słowny. W swoich pracach sporo miejsca poświęca zbójnictwu karpackiemu, ludowej religijności, tradycjom górali babiogórskich i pasterzy. Wśród jej najbardziej znanych dzieł można wymienić: "Przewodnik po Beskidzie Żywieckim", "Legendy Babiogórskie", "Legendy Pienin", "Legendy spod Tatr i Beskidów", "Poczet harnasi karpackich".

- Od początku byłam zakochana w Karpatach. Po pierwsze korzenie mojego ojca to Karpaty Wschodnie, a po drugie urodziłam się w Zawoi pod Babią Górą. Kultura ludowa interesowała mnie od zawsze: jej koloryt, folklor, zbójnictwo, będące niejako wizytówką Karpat, a także kultura duchowa: magia, zwłaszcza tapasterska, której jestem wierna do tej chwili - opowiadała w audycji "Źródła" dr Urszula Janicka-Krzywda.

- Moi znajomi śmieją się ze mnie, że całe moje życie to gonienie za bacami - mówiła - Coś w tym jest, ponieważ interesuję się szczególnie magią związaną z pasterstwem. Temat, który odchodzi w przeszłość, chociaż ostatnie badania terenowe nadal odkrywają tę podskórną warstwę Karpat. Za swój największy sukces, oprócz opisów obrzędów magicznych, uważam zdobycie kilku zaklęć, ponieważ pasterze bardzo rzadko odkrywają innym tego typu tajemnice - opowiadała tegoroczna laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z dr Urszulą Janicką-Krzywdą, z którą rozmawiała Maria Baliszewska.