Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 07.06.2014

Ingres nowego prymasa Polski. "Chcę być dla was, z wami i pomiędzy wami"

Abp Wojciech Polak przejął podczas mszy św. w Gnieźnie urząd prymasa i rządy nad powierzoną mu archidiecezją gnieźnieńską. Błogosławieństwa nowemu metropolicie udzielił prymas-senior abp Józef Kowalczyk.
Ksiądz arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski podczas konferencji prasowej w rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich przed uroczystościami ingresuKsiądz arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski podczas konferencji prasowej w rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich przed uroczystościami ingresuPAP/Jakub Kaczmarczyk

Podczas kanonicznego przejęcia urzędu odczytano dekret Stolicy Apostolskiej o powierzeniu urzędu arcybiskupowi Polakowi w obecności grona konsultorów - grupy kapłanów wybranych z Rady Kapłańskiej, w skład której wchodzą biskupi, prałaci, infułaci, proboszcz oraz wikary.

>>> Po ingresie nowy prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, przewodniczył Mszy świętej na Lednicy. Uczestnicy dorocznego spotkania młodzieży modlili się o pokój na Ukrainie >>>

Po odczytaniu dekretu nominacyjnego, konsultorzy sprawdzili jego autentyczność. Po zapoznaniu się z dekretem kanclerz kurii sporządził protokół z objęcia władzy zgodnie z normami prawa kanonicznego, który został podpisany przez konsultorów i abp. Polaka.

Nowy metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak odebrał pastorał - znak władzy pasterskiej, który przekazali mu prymas-senior abp Józef Kowalczyk i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Następnie odebrał homagium (znak czci i posłuszeństwa) od przedstawicieli Kościoła gnieźnieńskiego - od biskupów pomocniczych, a także od przedstawicieli duchowieństwa, osób życia konsekrowanego oraz osób świeckich, po czym rozpoczęła się uroczysta msza święta.

W uroczystości - oprócz hierarchów kościelnych - udział biorą przedstawiciele najwyższych władz Polski: żona prezydenta RP Anna Komorowska, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przedstawiciele Sejmu i Senatu, a także b. ambasador Polski przy Watykanie Hanna Suchocka. Są także byli prymasi: abp Henryk Muszyński i abp Józef Kowalczyk, zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich i związków religijnych, duchowieństwo, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych oraz licznie zgromadzeni wierni.

Źródło: TVN24/x-news

- Chcę być dla was, z wami i pomiędzy wami dla postępu i radości w wierze - podkreślił w homilii nowy metropolita gnieźnieński. Dodał, że choć jego misja wpisuje się w ludzkie ograniczenia, to chciałby, aby "piękno Ewangelii zostało lepiej dostrzeżone i przyjęte przez wszystkich". Zaprosił wiernych do współpracy mówiąc, że chce "słuchać wszystkich".

- Pragnę też, by celem naszego wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego, naszego posługiwania, naszego życia i działania w Kościele gnieźnieńskim, naszej wspólnej drogi, była (...) realizacja misyjnego marzenia o dotarciu z Ewangelią Jezusa Chrystusa do wszystkich - powiedział abp Polak.

Według niego będzie to możliwe, gdy każdy - także on sam - oraz kapłani, małżonkowie, dzieci i młodzież, a także sprawujący władzę dla dobra publicznego, "będą potrafili w codzienności oddawać swe życie (...) dzielić się wiarą, miłością i być dla innych".

Wspomniał, że po nominacji na arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski mówił o otwieraniu wszystkim drzwi Kościoła. W homilii wyjaśnił, że to zadanie nie może stać się osobistym heroizmem czy ludzkim wysiłkiem, lecz wynikać z woli Boga.

Zwracając się do licznie zgromadzonych uczestników ingresu, zaapelował: "Zanurzmy się w całe bogactwo naszej duchowej historii, w tradycję prymasowskiego Gniezna, w dziedzictwo naszych praojców. Wchodzimy w doświadczenie wiary tylu pokoleń, aby zaczerpnąć z niego moc i siłę dla naszej dalszej drogi". - Stąd czerpie siłę Polska, tutaj przecież ochrzczona przed tysiącem lat. Stąd czerpie siłę Kościół zbudowany na męczeńskiej krwi św. Wojciecha - dodał.

"Zero tolerancji"

Abp Wojciech Polak nowym metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski został mianowany przez papieża Franciszka 17 maja. Zastąpił na tym stanowisku prymasa abp Józefa Kowalczyka, który po osiągnięciu 75 lat przechodzi na emeryturę.

Abp Polak zapowiada stanowczą walkę z pedofilią w szeregach kleru. Hierarcha za priorytety zaangażowania duchownych uważa m.in. troskę o rozwój wiary u świeckich, przyciągnięcie do Kościoła młodych i pomoc ubogim. Nowy prymas do Kościoła zaprasza wszystkich, także tych niewierzących.

O pedofilii wśród duchownych w rozmowie z IAR mówił jednoznacznie: "Takie czyny są przestępstwem i ciężkim grzechem". Potwierdza przy tym zasadę "Zero tolerancji". Wśród wyzwań, z którymi będzie musiał się zmierzyć, wymienia troskę o młodzież, rodziny i ubogich. - Papież Franciszek kładł nam na sercu, abyśmy troszczyli się o powołania - dodał arcybiskup.

Z portalami społecznościowymi za pan brat

Nowy prymas ma 49 lat, do tej pory był sekretarzem KEP. Uważany jest za człowieka otwartego, który nie boi się nowoczesnych środków komunikacji - publikował filmy na YouTube, prowadził blog, chętnie rozmawia z dziennikarzami. Według wielu opinii, w episkopacie reprezentuje skrzydło umiarkowane.

mr, IAR, PAP