Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 23.01.2014

Alegoria egipskiego Balzaka

W 25. rocznicę przyznania Nagrody Nobla egipskiemu pisarzowi Nadżibowi Mahfuzowi ukazała się, dzięki sopockiemu wydawnictwu Smak Słowa, jego najważniejsza powieść "Dzieci naszej dzielnicy". Jej fragmenty czytał w Dwójce Krzysztof Gosztyła.
Krzysztof GosztyłaKrzysztof Gosztyła Grzegorz Śledź / PR2
Posłuchaj
  • Krzysztof Gosztyła czyta "Dzieci naszej dzielnicy" Nadżiba Mahfuza - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)
  • Krzysztof Gosztyła czyta "Dzieci naszej dzielnicy" Nadżiba Mahfuza - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)
  • Krzysztof Gosztyła czyta "Dzieci naszej dzielnicy" Nadżiba Mahfuza - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)
  • Krzysztof Gosztyła czyta "Dzieci naszej dzielnicy" Nadżiba Mahfuza - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Krzysztof Gosztyła czyta "Dzieci naszej dzielnicy" Nadżiba Mahfuza - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)
Czytaj także

Posiadłość Dżabalawiego wyrasta pośrodku pustkowia niczym oaza na pustyni. Zamieszkać w niej mogą tylko wybrani. Dżabalawi, potężny i bezwzględny patriarcha rodu, poddaje próbie kolejnych swoich potomków. Rozgoryczony ułomnością ich charakterów izoluje się ostatecznie w posiadłości, skazując swoje dzieci na wieczne marzenie o raju na ziemi, znajdującym się na wyciągnięcie ręki. Czy któreś z nich zda kiedyś egzamin?

"Dzieci naszej ulicy" to alegoryczna opowieść o mieszkańcach fikcyjnej kairskiej dzielnicy, mówiąca w istocie o uniwersalności i powtarzalności ludzkich losów.

***

Nadżib Mahfuz urodził się w 1911 roku, zmarł w 2006 . Był wybitnym egipskim prozaikiem, laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1988 roku. W ciągu ponad 60 lat napisał 33 powieści, 13 opowiadań, 30 scenariuszy filmowych, kilka dramatów, a także liczne artykuły prasowe. Wielu znawców i badaczy literatury arabskiej określa pisarza mianem egipskiego Balzaka.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.