Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ludwika Mastalerz 12.02.2011

Albański Orwell

Totalitarny reżim jako gmach zbudowany na ludzkim strachu, zbyt wielkim poświęceniu i paranoi to ulubiony temat pisarza Ismaila Kadare'a.
Albański Orwell
Posłuchaj
  • Bartłomiej Zborski o książce George'a Orwella
  • Dorota Horodyska o książce "Córka Agamemnona" Ismaila Kadare'a
Czytaj także

Albański pisarz Ismail Kadare (ur. 1936) odcisnął potężne piętno na literaturze swego kraju, jego pierwsza książka "Generał martwej armii" była jednocześnie pierwszą przetłumaczoną na język zachodni.

O twórczości albańskiego pisarza Ismaila Kadare'a rozmawialiśmy w dwójkowych "Słowach po zmroku" z tłumaczką jego dwóch powieści - Dorotą Horodyską.

/

Utarło się przekonanie, że Kadare jest wielkim dysydentem w Albanii, podczas gdy on utrzymywał zupełnie poprawne stosunki z dyktatorem. "Cóka Agamemnona" została wydana już po śmierci Envera Hodży, gdy reżim chylił się ku upadkowi. - Kadare co prawda przemycał swoje rękopisy i wydawał je za granicą, ale sam fakt, że mógł wyjeżdżać, był wyjątkowy, wtedy żaden inny pisarz w Albanii nie mógł tego robić – wyjaśniała Dorota Horodyska.

/

Akcja powieści "Córka Agamemnona" rozpoczyna się w Albanii lat 80. XX wieku, gdy totalitarny system osiągał swoje apogeum. Powieść opowiada o jednym dniu z życia dziennikarza, który dostaje nieoczekiwanie zaproszenie na trybunę honorową partyjnego wiecu. Podczas drogi na wiec zastanawia się, w jaki sposób się tu znalazł, spotyka różnych ludzi. Niewielkich rozmiarów powieść jest jednocześnie opowieścią o bardzo różnych postawach wobec reżimu. – Kadare pokazuje, że dla politycznego celu poświęca się siebie lub innych. Poświęcenie samego siebie oznacza śmierć, zatem życie w systemie totalitarnym wymaga bolesnych kompromisów - mówiła tłumaczka.

Inna powieść pisarza – "Pałac snów" – była nominowana do Nagrody Angelusa. Wtedy Ismail Kadare laureat, Nagrody Bookera z 2005, odwiedził Polskę z nieskromną nadzieją, że tę nagrodę również zdobędzie. – Jego wielkie rozczarowanie, które dotknęło go z powodu tego, że jednak Angelusa nie otrzymał, przekonało mnie, że Kadare to osoba pełna kontrastów, z jednej strony bardzo krucha i delikatna, z drugiej to autor, którego literatura ma ogromną moc – zauważyła Dorota Horodyska.

/

Fabuła powieści "Następca" osnuta jest na niewyjaśnionej do dziś tajemnicy śmierci ówczesnego następcy komunistycznego dyktatora Albanii Envera Hodży. W tym zdarzeniu jedni upatrywali morderstwa, inni - samobójstwa. Jednostkowa historia stała się dla Kadare’a okazją do stworzenia bardziej uniwersalnej przypowieści o mieszkańcach totalitarnego państwa. którzy stali się ofiarami wyimaginowanych spisków. Zaskakująca intryga miesza się tu z duszną, obezwładniającą atmosferą, podobną do tej, jaką kreował Franz Kafka. "Nastepcę" i "Córkę Agamemnona" można czytać niezależnie albo jako dyptyk o reżimie - systemie społecznym zbudowanym na ludzkiej paranoi i strachu.

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Aby dowiedzieć sie więcej, kliknij ikonę dźwięku "Dorota Horodyska o książce 'Córka Agamemnona' Ismaila Kadare'a" wboksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)